90 lat szkolnictwa leśnego w Białowieży

Historia białowieskiego szkolnictwa leśnego zaczęła się 28 września 1929 roku. Wtedy właśnie otwarto Państwową Szkołę dla Leśniczych. Tylko w latach 1929-1936 ukończyło ją 160 absolwentów. Zaraz po wojnie przystąpiono do organizacji na nowo ośrodka szkoleniowego w Białowieży, by w 1951 powstało w niej Technikum Leśne. Mimo zmian nazw i organów prowadzących szkoła istnieje do dzisiaj. Do 2019 ukończyło ją 5921 absolwentów.

Wydarzenia z okazji 90-lecia nauki w białowieskich placówkach szkolnych to nie tylko przypomnienie historii, ale i spojrzenie ku przyszłości.

“Historia szkoły to przede wszystkim historia ludzkich losów. Stąd obchodom 90-tej rocznicy szkolnictwa leśnego w Białowieży towarzyszy nie tylko konferencja naukowa, ale też wystawa plenerowa prezentująca dorobek placówek szkolących leśników” – powiedziała na otwarciu uroczystości Anna Kulbacka, dyrektor Technikum Leśnego w Białowieży.

Podczas jubileuszowych obchodów obecni byli zarówno ci, którzy pełnią dziś służbę w instytucjach leśnych i ochrony środowiska, jak również ci, którzy byli pierwszymi rocznikami absolwentów w powojennej Polsce.

“W krajobrazie województwa Technikum Leśne w Białowieży ma swoje istotne znaczenie. Bez niego Podlaskie byłoby o wielką perełkę uboższe. Bez kształcenia przez Was nowych kadr nie moglibyśmy rozwijać polskiej gospodarki” – powiedział Stanisław Derehajło, wicemarszałek województwa podlaskiego.

Podkreślił, że zarząd województwa podlaskiego będzie dokładał starań, by kształcenie leśne w Białowieży i całym powiecie hajnowskim mogło się dalej rozwijać i stanowiło istotny element w rozwoju polskich kadr.

Stypendia dziś, Drewnopolis jutro

Historię białowieskiej placówki i jej znaczenie dla dalszych pokoleń piszą na nowo dzisiejsi uczniowie. Obchody 90-lecia uświetniła uroczystość wręczenia przez wicemarszałka Stanisława Derehajłę unijnych stypendiów dla najlepszych uczniów technikum leśnego. Otrzymywać je będzie ośmioro uczniów w wysokości 500 zł miesięcznie przez najbliższych rok szkolny.

Jednocześnie, wskazując, jakie znaczenie dla regionu ma sfera gospodarki leśnej i przemysłu drzewnego, wicemarszałek Derehajło przypomniał, iż podczas zakończonego właśnie Wschodniego Kongresu Gospodarczego podpisana została umowa między województwem podlaskim a Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii, by po zakończeniu EXPO 2020 w Dubaju polski pawilon znalazł się właśnie w naszym regionie.

“Budynek cały z drewna, przedstawiający ptaka zrywającego się do lotu, ma stać się na terenie Politechniki Białostockiej centrum edukacji leśnej i przemysłu drzewnego. Będzie naszym Drewnopolis” – zapowiedział wicemarszałek.

Red. M.L.

Fot. Marcin Nawrocki / UMWP

na podst. wrotapodlasia.pl

Udostępnij ten wpis:

  • gansa.pl – agencja interaktywna – strony internetowe
  • Lider nowy
  • Lider

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o