Uniwersytet Medyczny w Białymstoku  zainaugurował 69 rok akademicki

UMB zainaugurował 69 rok akademicki…

Nowy Rok Akademicki na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku rozpoczęło 5300 studentów, w tym 1300 na pierwszym roku, ponad 400 studentów English Division i blisko 800 pracowników naukowych.

Inauguracja odbyła się w Auli Magna UMB. W wydarzeniu uczestniczyli m.in.: Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski, oraz Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Waldemar Kraska, a także Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński.

Ponadto obecni byli parlamentarzyści, władze wojewódzkie, samorządowe i miejskie, oraz duchowieństwo. Byli również przedstawiciele świata biznesu, kultury i sportu, oraz służb mundurowych.

Rektor UMB, prof. dr hab. Adam Krętowski, w swoim wystąpieniu inauguracyjnym podkreślił osiągnięcia kadry i nowe realia funkcjonowania Uczelni po wprowadzeniu reformy 2.0.

1300 osób po raz pierwszy w tym roku przekroczyło mury naszej uczelni. Studencki głos we współdecydowaniu o tym co się dzieje na uczelni będzie silniejszy niż do tej pory. Nasi studenci działają aktywnie w różnych organizacjach i otrzymują różne prestiżowe nagrody” – powiedział prof. dr hab. Adam Krętowski.

UMB jedną z najlepszych uczelni medycznych w Polsce 

Władze uczelni szczycą się, że jest to jedna z najlepszych uczelni medycznych w Polsce, która rokrocznie przyciąga tysiące kandydatów na studia.

Wybrałem tę uczelnię dlatego, że słyszałem wiele dobrych opinii o UMB” – powiedział portalowi Podlaskie24.pl mieszkaniec Myszyńca (woj. mazowieckie) Piotr Michalski, student pierwszego roku fizjoterapii na UMB.

“Słyszałem też, że miasto jest całkiem fajne do studiowania, i że jest dobrze wyposażona biblioteka. I ogólnie podoba mi się tutaj” – dodał Piotr Michalski.

Studia na UMB wybrał również Wojciech Pragacz z Ostrołęki (województwo mazowieckie)

Studia w Białymstoku rozpocząłem właśnie w tym tygodniu na kierunku lekarskim” – powiedział Wojciech Pragacz.

“Wybrałem Białystok, ponieważ kilka lat temu zjawiłem się tutaj z wizytą u lekarza, i była to miłość od pierwszego wejrzenia do całego miasta. A jeszcze później dowiedziałem się, że jest tu świetny Uniwersytet Medyczny, i od razu, automatycznie, pojawiło się marzenie, żeby przyjść tu na studia. Marzenie udało się zrealizować. Właśnie te studia rozpocząłem. Mam nadzieję, że je tutaj skończę, i będę miał same pozytywne wrażenia. Narazie takowe mam” – dodał student.

Na zdjęciu od lewej: Wojciech Pragacz i Piotr Michalski

Uniwersytet stara się również o status uczelni badawczej. Rektor Krętowski zwrócił także uwagę, że system ochrony zdrowia wymaga pilnej reakcji polskiego państwa, a sieć szpitali nie uchroniła Uniwersyteckich Szpitali Klinicznych przed rosnącym zadłużeniem.

Listy gratulacyjne do społeczności akademickiej UMB z okazji Nowego Roku Akademickiego przesłali: Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda, a także Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, oraz Wicepremier, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin.

Złote Medale za długoletnią służbę

W trakcie uroczystości, na wniosek Ministra Zdrowia, za wzorowe wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej Złotym Medalem ZA DŁUGOLETNIĄ SŁUŻBĘ odznaczone zostały prof. dr hab. Maria Borawska, oraz prof. dr hab. Krystyna Midura – Nowaczek.

Prof. dr hab. Marię Borawską wyróżniono także Odznaką Honorową „Za zasługi dla ochrony zdrowia” i Odznaką Honorową „Za Zasługi dla Wynalazczości”.

W dalszej części uroczystości odbyła się Immatrykulacja Studentów I roku i Doktorantów.

Inaugurację rozpoczęcia Nowego Roku Akademickiego swoim występem uświetnił chór UMB pod kierownictwem dr hab. Anny Moniuszko.

W przyszłym roku Uczelnia założona w 1950 r. obchodzić będzie jubileusz 70-lecia. Z tej okazji przez cały rok akademicki odbywać się będą okolicznościowe imprezy, zawody sportowe i akcje prozdrowotne.

Red. Monika Lenczewska

Fot. Monika Lenczewska / Podlaskie24.pl

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku

Udostępnij ten wpis:

  • gansa.pl – agencja interaktywna – strony internetowe
  • Lider
  • Lider nowy

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o