Opera ma swojego patrona!

  1. Opera ma swojego patrona!

W piątek (4 października) Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki, jako druga w kraju opera, oficjalnie uzyskała patrona. Został nim słynny polski kompozytor i dyrygent – Stanisław Moniuszko. Moniuszko towarzyszy podlaskiej operze od samego początku. Warto przypomnieć, że pierwszym spektaklem na deskach przy ul. Odeskiej był właśnie „Straszny dwór” Moniuszki.

Uroczystość nadania imienia Stanisława Moniuszki

Miniony wieczór był ważnym momentem w historii Opery i Filharmonii Podlaskiej. To właśnie wczoraj odbyła się uroczystość nadania imienia Stanisława Moniuszki tej instytucji. Tego wieczoru do gmachu opery zawitało wielu znamienitych gości. Przed wejściem widzów witał nowo nabyty patron – Stanisław Moniuszko wśród scenografii ze „Strasznego dworu.”

Uroczystości rozpoczęło wykonanie mazura ze  „Strasznego dworu” przez zespół Kurpi Zielonych oraz Orkiestrę i Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej. Po występie głos zabrała gospodarz wieczoru – prof. dr hab. Ewa Iżykowska-Lipińska – dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej, a także Marszałek Województwa Podlaskiego – Artur Kosicki. Po nich przemawiali zaproszeni goście. Wśród nich Maciej Seniw, przedstawiciel Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Trudne początki

Były Wojewoda Podlaski – Marek Strzaliński zarysował wspomnienia z okresu powstawania opery, a właściwie pomysłu jej powstania.

„Inicjatywa wybudowania Opery i Filharmonii Podlaskiej ówczesnego dyrektora filharmonii – Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego, wywołała burzę w środowisku białostockim. Było wiele wątpliwości, po co, kto tu przyjdzie, komu to potrzebne. Dziś wątpliwości nie ma – spektakle przy pełnej widowni, wspaniałe, cudowne i publiczność, która kocha swoją operę.” – mówił z przejęciem Marek Strzaliński.

Podobne wspomnienia przedstawił ówczesny Prezydent Białegostoku – Ryszard Tur. Dyrektor Ewa Iżykowska-Lipińska podziękowała twórcom opery, jak i Dyrektorowi Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie – Waldemarowi Dąbrowskiemu, który wpadł na pomysł nadania patrona OiFP.

Potomkinie Mistrza

Wieczór uświetniła obecność dwóch potomkiń Stanisława Moniuszki, prawnuczek – pani Doroty Moniuszko oraz pani Elżbiety Moniuszko, których słowa wzruszyły gospodarz wieczoru. Pani Elżbieta to reprezentantka Fundacji im. Stanisława Moniuszki, która zajmuje się popularyzacją w Polsce i za granicą wiedzy o twórczości Stanisława Moniuszki, o Jego życiu i o Jego autentycznych potomkach, a także wspiera artystów, pragnących zajmować się wykonywaniem dzieł Stanisława Moniuszki. Nie mogło zabraknąć rzeźbiarza, twórcy popiersia patrona Opery i Filharmonii Podlaskiej – Stefana Wierzbickiego.

Uroczystego odsłonięcia popiersia dokonała dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej Ewa Iżykowska-Lipińska wraz z Marszałkiem Województwa Podlaskiego – Arturem Kosickim.

Tuż po uroczystościach zaproszeni goście udali się na dalszą część wieczoru – premierę „Halki” wileńskiej, nad którą czuwał sam jej twórca i nowo obrany patron w jednym.

Galeria zdjęć z wydarzenia

Mazur w wykonaniu Kurpi Zielonych

Red. G.O.

Fot. Podlaskie24.pl

Udostępnij ten wpis:

  • gansa.pl – agencja interaktywna – strony internetowe
  • Lider
  • Lider nowy

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o