Wystawa poświęcona bł. ks. Jerzemu Popiełuszce na Papieskim Uniwersytecie Urbaniana w Rzymie

Ekspozycję stanowią fotografie prezentujące najważniejsze momenty życia legendarnego kapelana warszawskiej Solidarności. Opisują jego męczeńską śmierć, a także przemiany społeczne w Polsce po tragedii z 1984 r. Wernisaż odbył się we wtorek, 3 grudnia br.

Wystawa została zorganizowana przez Fundację DOBRO przy wsparciu samorządu województwa podlaskiego. Prezentuje najważniejsze momenty życia księdza Jerzego, opisuje jego męczeńska śmierć, a także przemiany społeczne i polityczne, jakie dokonały się w Polakach po bestialskim mordzie na kapłanie.

Wystawa poświęcona bł. ks. Jerzemu Popiełuszce

Miejsce ekspozycji to Papieski Uniwersytet Urbaniana w Rzymie.

– Wystawa o życiu i męczeńskiej śmierci  tak wielkiej postaci, jaką był i ciągle jest ksiądz Jerzy Popiełuszko zawsze wzbudza duże zainteresowanie. Tym razem mamy niepowtarzalną szansę na to, żeby zapoznać  z Nim rzesze turystów i wiernych przybywających do Watykanu  – podkreślają organizatorzy wystawy.

Dodają, że przy tej okazji  województwo podlaskie – miejsce, z którego pochodził błogosławiony ksiądz Jerzy i do którego tak chętnie wracał – zaistnieje w świadomości ludzi z całego świata.

Wystawę otworzyli przedstawiciele rodziny bł. ks. Jerzego Popiełuszki

W uroczystości udział wziął m.in. Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego, metropolita białostocki abp. Tadeusz Wojda oraz burmistrz Suchowoli Michał Matyskiel.

– Mam nadzieję, że już niedługo będziemy mogli się spotkać na wmurowaniu kamienia węgielnego pod muzeum błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki w Okopach (rodzinna wieś ks. Jerzego – przyp. red.) – mówił Artur Kosicki podczas otwarcia wystawy. – Ksiądz Jerzy pochodził z naszego regionu, z Podlasia, ale jego życie i dokonania powinny być znane w całym świecie.

Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku prof. Piotr Kardela podkreślał, że wystawa została pomyślana tak, by przez koleje życia ks. Jerzego pokazywać wartości, które wyznawał.

– I tak ułożył się dekalog ks. Jerzego – mówił szef IPN.

O to, aby wszyscy obecni na wystawie stali się apostołami ks. Jerzego apelował Burmistrz Suchowoli, Michał Matyskiel, który również uczestniczył w otwarciu wystawy.

Wystawę będzie można oglądać do 29 lutego 2020 r.

 

 

 

 

 

Red. M.L.

Fot. UMWP

na podst. Wrót Podlasia

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy