82 podlaskich rolników dostało zakaz udrażniania rowów

82 podlaskich rolników dostało zakaz udrażniania rowów

82 rolników otrzymało z RDOŚ w Białymstoku pismo nakazujące wstrzymanie prac i niepodejmowanie działań polegających na udrażnianiu i pogłębianiu rowów melioracyjnych  na łąkach do czasu obowiązywania planu zadań ochronnych dla obszaru Natura 2000 Bagno Wizna PLB200005 tj. do dnia 7 stycznia 2024r.

Łąki na których wstrzymane zostały prace leżą na  terenie chronionego kompleksu mokradeł. Zdaniem obecnych osób na spotkaniu jest fakt, że gdyby rowy nie były udrażniane, to na łąki nie dałoby się wjechać i skosić trawy. A rolnicy żyją głównie z krów i mleka.

Zakaz ten na nieszczęście dla rolników powstał w wyniku intensywnych nacisków ze strony min. Fundacji Dzika Polska.

23 grudnia br. w siedzibie Podlaskiej Izby Rolniczej odbyło się spotkanie dotyczące zakazu udrażniania rowów na obszarach Natura 2000 Bagno Wizna.

Absurdalne w tym wszystkim jest fakt, iż rolnicy, którzy otrzymali decyzje z RDOŚ o wstrzymaniu prac dotyczących udrażniania i pogłębiania rowów melioracyjnych w czerwcu br. otrzymywali również pismo z Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie przypominające o konieczności przeprowadzania bieżących konserwacji polegających m.in. na odmulaniu dna rowów przez właścicieli poszczególnych działek. W piśmie tym czytamy „niewykonanie określonych w decyzji obowiązków stanowi podstawę do wszczęcia postępowania egzekucyjnego… informuje Podlaska Izba Rolnicza.

Mało tego, w umowach dzierżawy, które podpisują rolnicy z KOWR jest zapis: ”w szczególności Dzierżawca zobowiązuje się  do dokonywania konserwacji i remontów urządzeń wchodzących w skład podmiotu dzierżawy, w tym urządzeń melioracji szczegółowych……”

W związku z zaistniałą sytuacją Podlaska Izba Rolnicza przy współpracy z RDOŚ w Białymstoku oraz Urzędem Wojewódzkim planuje zorganizować spotkanie z rolnikami oraz przedstawicielami Fundacji.

Obecni na spotkaniu izby rolniczej rolnicy, złożyli na ręce Pani Dyrektor Beaty Bezubik petycję przeciwko Decyzji Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku dotyczącej wstrzymania prac i niepodejmowania działań polegających na udrażnianiu i pogłębianiu rowów melioracyjnych do czasu obowiązywania planu zadań ochronnych dla obszaru Natura 2000 Bagno Wizna PLB200005 tj. do dnia 7 stycznia 2024 r. podpisaną przez 160 rolników. Rolnicy zapowiedzieli również, ze będą od tej decyzji się odwoływali.

Zobaczcie film o zalanych łąkach:

 

Red. OKO

Fot. podlaskie24.pl

Podlaska Izba Rolnicza

5 1 vote
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy