16 projektów z dofinansowaniem KSOW

Dofinansowanie na łączną kwotę blisko 650 tys. zł otrzymało szesnaście projektów. W czwartek (27.05) w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie umowy na dotacje podpisał Stanisław Derehajło, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego.

Projekty do konkursu zostały zgłoszone m.in. przez gminne ośrodki kultury, stowarzyszenia, lokalne grupy działania, stacje doświadczalne, organizacje turystyczne i koła gospodyń wiejskich. Otrzymane pieniądze przeznaczą na różne formy aktywizacji mieszkańców wsi.

– Na budowanie sieci obszarów wiejskich, na dzielnie się dobrymi praktykami, na testowanie nowych rozwiązań dla organizacji, które wystartowały w konkursie i są to różnego rodzaju stowarzyszenia działające, na trwałe wpisujące się w koloryt podlaskich wsi – wyjaśniał Stanisław Derehajło.

Marek Siniło, wiceprezes Podlaskiej Izby Rolniczej, odebrał symboliczny czek o wartości ponad 5,5 tys. zł na projekt „Pszczoła bliżej nas”. Z otrzymanych pieniędzy Podlaska Izba Rolnicza zorganizuje konkurs dla dzieci szkół podstawowych. Jego celem jest uświadomienie, jakie korzyści płyną z hodowli pszczół, a także jaką rolę odgrywają w rolnictwie.

– Pszczelarstwo to bardzo ciekawy i ważny temat dla rolników, dlatego chcielibyśmy go propagować wśród najmłodszych. Dzięki dofinansowaniu będziemy mogli to zrealizować – mówił.

Wsparcie otrzymał także m.in. Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Stawiskach. Na wyjazdy studyjne i warsztaty otrzymał prawie 40 tys. zł.

– Bez tych pieniędzy nie byłoby realizacji tego projektu. Chcemy pokazać nowe kierunki zdobywania pozarolniczych źródeł dochodów: jak i gdzie starać się o środki unijne, jak się przebranżowić, jaki jest tego cel i korzyści – mówiła Katarzyna Dzikowska z Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Stawiskach.

Członkowie trzech stowarzyszeń i sześciu kół gospodyń wiejskich będą mogli wziąć udział w dwóch wyjazdach studyjnych, dotyczących hodowli pszczół oraz uprawy ziół, a także w warsztatach kulinarnych.

Na II edycję „Smaków regionu” dofinansowanie otrzymał Gminny Ośrodek Kultury w Czeremsze. Kwotę ponad 22 tys. zł przeznaczy na warsztaty, seminaria, konkursy oraz publikacje.

Będzie to pięć warsztatów na wykonywanie tradycyjnych produktów – miód, makaron, babka, kiszka ziemniaczana, marcinek i kisiel owsiany, także konkurs kulinarny i seminarium o tym jak ekologicznie żyć – mówiła Barbara Kuzub-Samosiuk, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Czeremsze.

Wsparcie z dla partnerów Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich ma pomóc w rozwoju podlaskich wsi, a także w wymianie doświadczeń, szukaniu nowych rozwiązań i poszerzaniu horyzontów. To piąty tego typu konkurs KSOW. Łącznie w tej edycji zgłoszono 32 projekty.

Red. OKO

Fot. Anna Augustynowicz/PODR

na podst.Wrót Podlasia

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy