Biebrzański Park Narodowy zachęca: sadźmy stare odmiany drzew owocowych!


Posadź drzewko w tym sezonie. Nie masz własnej ziemi? Umów się z kimś z rodziny, ze znajomym gospodarzem, działkowcem i posadź drzewko na jego terenie. Albo daj komuś w prezencie i w ten sposób przyczyń się do ocalenia rodzimej odmiany drzew owocowych. Tak do udziału w projekcie Augustowsko-Podlaskiego Stowarzyszenia Eko Rolników zachęca Biebrzański Park Narodowy. 

Projekt „Bioróżnorodność Biebrzańska – Chrońmy Stare Sady” ma zachęcić rolników i posiadaczy sadów do sadzenia, a tym samym do promowania upraw coraz rzadziej spotykanych odmian jabłoni, grusz, śliw, wiśni i czereśni. Wszystko dlatego, że stare odmiany drzew owocowych powoli znikają z naszego krajobrazu. A stanowią przecież cenne dziedzictwo kulturowe krajobrazu i są ważną częścią naszej historii. Często są to lokalne odmiany, charakterystyczne tylko dla danego obszaru, o oryginalnym, unikatowym smaku.

„Stare odmiany drzew owocowych znajdują się na naszym terenie od dawna. Istnieje duża liczba odmian jabłek. Nikt nie wie dokładnie ile ich jest. Część starych odmian jabłoni bezpowrotnie wyginęła. To co pozostało, staramy się uratować dla przyszłych pokoleń. Szukamy Waszego wsparcia w naszych staraniach. Są ludzie, szkółki, które dbają, by choć część tej bioróżnorodności przyrodniczej i dziedzictwa kulturowego zachować” – czytamy w opisie projektu.

Zasadźmy drzewko owocowe starej odmiany

„Dzięki temu tworzymy bank genów dla kolejnych pokoleń. Poza tym stare odmiany jabłoni są dobre i nie chcemy całkowicie i bezpowrotnie ich stracić. Wiele polskich jabłek jest smaczniejszych niż odmiany importowane czy współczesne. Starsze, rodzime odmiany można przechowywać przez dłuższy czas. Mają dobrą odporność na choroby i wytrzymują lepiej nasze warunki klimatyczne (zimy). Do tej pory nie ma bardziej aromatycznych, smacznych jabłek, niż przysłowiowe stare antonówki. Są lepiej dostosowane do lokalnych warunków uprawy. Są wypróbowane, sprawdzone, ponieważ istnieją na naszych terenach od pokoleń” – wylicza Augustowsko – Suwalskie Stowarzyszenie Eko Rolników.

Jabłka z naszego dzieciństwa są najlepsze!

Zainteresowanie starymi odmianami znów wzrasta. Ludzie pamiętają smak swoich pysznych jabłek i chcą mieć do nich dostęp. Przewiduje się, że ich popularność będzie nadal rosła. Są to odmiany przyjazne dla środowiska przyrodniczego.

 

Red. Marta Śliwińska

Fot. Marta Śliwińska/Podlaskie24

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
czesław

gdzie można nabyć sadzonki starszych odmian drzew owocowych

Jolasia

Gdzie można kupic te drzewka dawnych odmian..??????????

Partnerzy