Dwie kolejne biogazownie w Podlaskiem

Zarząd województwa zwiększył pulę w konkursie z funduszy unijnych na inwestycje w odnawialne źródła energii i przyznał blisko 2,4 mln zł dofinansowania na budowę dwóch biogazowni w gospodarstwach rolnych.

W ramach obu inwestycji zostaną kupione i zamontowane kontenerowe mikrobiogazownie rolnicze o mocy 33 kWe i 70,9 kWt. Jedna z nich zostanie wykorzystana w gospodarstwie rolnym w Wierzbowie (gmina Śniadowo), druga – w miejscowości Truszki-Zalesie (gmina Kolno). W procesie fermentacji używana będzie wyłącznie gnojowica krów mlecznych hodowanych w tych dwóch gospodarstwach. Część wytwarzanej energii elektrycznej oraz cała energia cieplna będą zużywane w gospodarstwach rolnych w pełni zaspokajając ich potrzeby, a ponad 50 proc. wytworzonej energii elektrycznej będzie wprowadzane do sieci elektroenergetycznej. Dotacja dla każdej z tych inwestycji wyniesie blisko 1,2 mln zł.

Projekty zostały wyłonione w konkursie, w którym można było otrzymać dotacje na budowę nowych lub zwiększenie mocy jednostek wytwarzania energii elektrycznej i ciepła z OZE (biomasy, biogazu, energii wiatru, słońca, wody oraz ziemi) wraz z podłączeniem do sieci dystrybucyjnej. Wsparcie otrzymało do tej pory 81 inwestycji w wysokości blisko 93 mln zł (uwzględniając przyznane właśnie dotacje).

Red. M.L.

Fot. zdjęcie ilustracyjne / iStock

Wrota Podlasia

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy