Dzień Jedności Rolniczej w Świętej Wodzie

Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Świętej Wodzie co roku, w ostatnią niedzielę września, skupia podlaskich rolników w ramach obchodów Dnia Jedności Rolniczej. Spotkanie jest okazją do podziękowania za plony i docenienia trudu mieszkańców wsi

Tegoroczny Dzień Jedności Rolniczej zainaugurowała poranna liturgia w cerkwi pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Wasilkowie. W południe, przy ołtarzu polowym w sanktuarium w Świętej Wodzie, mszę odprawił metropolita białostocki abp Józef Guzdek.

Trzeba uczyć się szacunku dla tych, którzy sprawiają, że nie brak nam pożywnego pokarmu. Dziś, kiedy tydzień nauki i pracy wielu ludzi został ograniczony do pięciu dni w tygodniu, a mówi się już o skróceniu do czterech dni. Warto przypomnieć, że rolnicy w pewnych okresach roku pracują bardzo intensywnie, nie licząc, ile to już godzin, a hodowcy zwierząt przez 365 dni muszą je karmić i dbać o nie. Warto to dostrzec i docenić – apelował abp Guzdek.

Po zakończeniu liturgii uczestnicy spotkania podzielili się chlebem wypieczonym z tegorocznych plonów, a na ręce metropolity białostockiego złożyli dary ołtarza. Zgromadzeni rolnicy zaznaczali, iż tegoroczne plony były wysokie.

Kolejnym punktem uroczystości był przemarsz na Wzgórze Rolników, gdzie modlono się m.in. za zmarłych. W tegorocznych obchodach nie zabrakło agapy, czyli wspólnego posiłku po mszy świętej, a także występów zespołów ludowych.

Red. M.L.

Fot. PUW

Podlaski Urząd Wojewódzki

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy