Mieszkańcy Czeremchy i okolic nie chcą w pobliżu ośmiu kurników

Mieszkańcy miejscowości Czeremcha-Wieś i okolic protestują przeciwko  przemysłowej hodowli drobiu w pobliżu wsi.

Ma  tam powstać osiem kurników na około 400 tysięcy sztuk drobiu.

Inwestor zwrócił się z wnioskiem, o pozwolenia do różnych instytucji. Mieszkańcy starają się wszelkimi sposobami zablokować budowę fermy. Aktywnie przeciwko fermie drobiu działa stowarzyszenia Zielona Czeremcha. Jego członkowie przygotowali petycję, aby wójt gminy wydał negatywną decyzję środowiskową.

Przeczytaj także:

https://podlaskie24.pl/artykul/wydarzenia/ustawa-zapachowa-koniec-z-dyktatem-miastowych/


 W walkę przeciw inwestycji włączył się także ruch Polska 2050

W czwartek, 11 marca, odbyło się spotkanie z mieszkańcami Czeremchy, reprezentantami Stowarzyszenia “Zielona Czeremcha”, lider ruchu Polska 2050 Szymonem Hołownią i przedstawicielami podlaskiego oddziału wraz z Łukaszem Nazarko, liderem wojewódzkim Stowarzyszenia.

Na spotkaniu z mieszkańcami, Szymon Hołownia poparł postulaty Stowarzyszenia, formułowane przez przedstawicielkę Małgorzatę Pietrusiewicz – Frańczak.

“Jesteśmy tu dlatego, że zwróciliście się do nas o pomoc, z lokalnymi strukturami chcemy was wesprzeć, monitorując sytuację i wykorzystując narzędzia w samorządzie wojewódzkim. (…) To jest inwestycja wysokotowarowego gospodarstwa, to m.in. olbrzymie ilości ptaków padłych, gigantyczny pobór wody, poważne zapylenie otoczenia. Nie można brać na zakładników lokalnej społeczności.” – podkreślił lider Ruchu. Hołownia nawiązał tym samym do wizyty we wsi i rozmów z mieszkańcami, m.in. właścicielem pasieki, oddalonej o ok. 200 metrów od planowanej inwestycji, która, gdy dojdzie do skutku, zniszczy ule i tamtejszy mikroklimat. 

Łukasz Nazarko w imieniu podlaskiego oddziału Polski 2050 zadeklarował pomoc prawną i merytoryczną do przeprowadzenia rzetelnych opracowań środowiskowych oraz planistycznych: 


“Zaimponowała nam determinacja i organizacja mieszkańców. Ich obywatelska aktywność realizuje ideę samorządu dbającego o dobro wspólne. Będziemy ich w tym wspierać.” – stwierdził Nazarko. 

Array

Red. OKO

Fot. Łukasz Nazarko Polska 2050

materiały Polska 2050

5 1 vote
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy