Młodzieżowy Czempionat Koni Sokólskich w Szepietowie

Po raz V w Szepietowie zorganizowano Wystawę Specjalistyczną – Ogólnopolski Młodzieżowy Czempionat Koni Sokólskich. Ocenionych zostało łącznie 44 konie, gdzie o miano najlepszych rywalizowały w 4 kategoriach: klaczy rocznych i dwuletnich oraz ogierów rocznych i dwuletnich.

W czempionacie mogły uczestniczyć konie zimnokrwiste w typie sokólskim urodzone w Polsce, zaopatrzone w paszport PZHK oraz spełniające warunki wpisu do księgi głównej, rasy polski koń zimnokrwisty – typ sokólski. Zwierzęta zostały ocenione przez komisję w składzie: przewodniczący – Jacek Hebda – Dyrektor WZHK w Warszawie – Oddział Radom oraz członkowie: Jerzy Gawarecki – SO Kętrzyn i Andrzej Kopczyk – PomZHK w Malborku.

 

O zdobytym miejscu decydowała suma punktów za poszczególne cechy tj typ, pokrój, nogi i kopyta, ruch w stępie, ruch w kłusie. Dodatkowo zostały przyznawane punkty za wrażenie ogólne zwierzęcia. Brane pod uwagę były:

– pielęgnacja (czystość sierści i ogona, stan grzywy, korekcja kopyt),

– kondycja (otłuszczenie, słaba kondycja, zarobaczenie),

– limfatyczność (opoje, wypryski, suchość stawów),nakostniaki

– przygotowanie konia do prezentacji w ręku, współpraca konia z prezenterem.

Zdobycie 10 pkt. klasyfikuje konia jako doskonałego.

Najlepszą klaczą dwuletnią została Teoria z hodowliJakuba Kamera z Olszyc Szlacheckich. Tytuł Wiceczempionki dostała klacz Cegryfa, której właścicielem jest Sztamborski Jacek z wsi Zastrużne.

Czempionem ogierów dwuletnich został Ryl pana Zbigniewa Słowikowskiego z Kaczorową Kolonii. Drugie miejsce zajął Orlean należący do Bogumiła Sawczuka z Wólki Terechowskiej.

Tytuł czempionki klaczy rocznej dostała Balia, której właścicielem jest Jakub Kamer z Olszyc Szlacheckich. Drugie miejsce zajęła klacz Róża ze stajni Mariusza Żukowskiego z Bociek.

Najlepszym ogierkiem rocznym został Rezultat Jerzego Giedrojcia z Czerwonki.  Wiceczempionem został Gabaryt, należący również do Jerzego Giedrojcia z Czerwonki.

Ponadto spośród czempiona ogierów oraz czempionki klaczy, komisja wskazała najlepszego konia wystawy – BEST IN THE SHOW, którym został Ryl należący do Zbigniewa Słowikowskiego  z Kaczorowa Kolonii.

Hodowcom w Szepietowie towarzyszyły tłumy odwiedzających. Wydarzenia tego tupu są doskonałą okazją do zapoznania się z osiągnięciami najlepszych hodowców, porównania postępu hodowlanego koni rasy zimnokrwistych w typie sokólskim, a także umożliwiają wymianę doświadczeń pomiędzy hodowcami, a miłośnikami tych zwierząt. Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy i już dzisiaj zapraszamy na czerwcową Wystawę Zwierząt Hodowlanych. Niezmiennie wszystkie drogi prowadzą do Szepietowa – mówią organizatorzy.

Organizatorami wydarzenia byli: Wojewódzki Związek Hodowców Koni w Białymstoku, Polski Związek Hodowców Koni w Warszawie oraz Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie.

 

 

Red. Marta Śliwińska na podst. PODR w Szepietowie

Fot. Marta Śliwińska/Podlaskie24.pl

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy