Najpiękniejsze konie sokólskie ponownie w Szepietowie

Najpiękniejsze konie sokólskie ponownie w Szepietowie

W niedzielę, na terenie Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego odbył się VI Ogólnopolski Młodzieżowy Czempionat Koni Sokólskich.

Do oceny zakwalifikowano łącznie 42 konie z województw: podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego i lubelskiego, gdzie o miano najlepszych rywalizowały w następujących grupach i klasach: klaczki i ogierki 1-roczne oraz klaczki i ogierki 2-letnie.

W czempionacie mogły uczestniczyć konie zimnokrwiste w typie sokólskim urodzone w Polsce, zaopatrzone w paszport PZHK oraz spełniające warunki wpisu do księgi głównej, rasy polski koń zimnokrwisty – typ sokólski.
Oceniane konie były prezentowane w ręku, w stępie i kłusie na trójkącie. O zdobytym miejscu decydowała suma punktów za poszczególne cechy tj. typ, pokrój, nogi i kopyta. Dodatkowo zostały przyznawane punkty za wrażenie ogólne zwierzęcia. Brane pod uwagę były:

  • pielęgnacja (czystość sierści i ogona, stan grzywy, korekcja kopyt),

  • kondycja (otłuszczenie, słaba kondycja, zarobaczenie),

  • limfatyczność (opoje, wypryski, suchość stawów),nakostniaki

  • przygotowanie konia do prezentacji w ręku, współpraca konia z prezenterem.

  • Zdobycie 10 pkt. klasyfikuje konia jako doskonałego.

 

 

Najlepszą klaczą dwuletnią została Balia, Pana Jakuba Kamera. Tytuł Wiceczempionki dostała klacz Pogodna,której właścicielem jest Zbigniew Słowikowski z Kaczorowo Kolonii.

Czempionem ogierów dwuletnich został Rezultat – Pani Weroniki Giedrojć z Czerwonki. Drugie miejsce zajął Ocean – Pana Sawczuk Bogumiła z Wólki Terechowskiej.

Tytuł czempionki klaczy rocznej dostała Bystra,której właścicielem jest Pan Zdzisław Ciborowski z Łap-Dębowiny. Drugie miejsce zajęła klacz Cygina – Pana Jacka Sztamborskiego.

Najlepszym ogierkiem rocznym został Piorun– Pana Pawła Ciborowskiego z Łap.  Wiceczempionem został Graf – Marka Roszko z Jasionówki.

Ponadto spośród czempiona ogierów oraz czempionki klaczy, komisja wskazała najlepszego konia wystawy – BEST IN THE SHOW, którym zostałRezultat– Pani Weroniki Giedrojć z Czerwonki.

Najlepsi hodowcy otrzymali nagrody.

Czempionatowi niezawodnie towarzyszyły tłumy miłośników koni. Corocznie spotkania cieszą się dużym zainteresowaniem hodowców, gości z wielu województw i kraju. Niedzielne wydarzenie było doskonałą okazją do zapoznania się z postępem hodowlanym koni w typie sokólskim, a także umożliwiło wymianę doświadczeń pomiędzy hodowcami, a miłośnikami tych zwierząt.

Organizatorami wydarzenia byli: Wojewódzki Związek Hodowców Koni w Białymstoku, Polski

Red. Marta Śliwińska

Fot. Marta Śliwińska/ Podlaskie24.pl

na podst. Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy