Na zakończenie Walnego Zgromadzenia Podlaskiej Izby Rolniczej 17.03 delegaci przyjęli stanowisko w sprawie obrony byłego Ministra Rolnictwa Krzysztofa Ardanowskiego.
W spotkaniu wzięło udział 27 delegatów, oraz zaproszeni goście: między innymi Stefan Krajewski-Sekretarz Stanu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Michał Gąsowski- wicewojewoda podlaski, Krzysztof Jurgiel – były europoseł PiS i zaciekły przeciwnik ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego.
Delegaci Podlaskiej Izby piszą w nim między innymi:
Walne Zgromadzenie Podlaskiej Izby Rolniczej wyraża głębokie zaniepokojenie działaniami podjętymi przez służby państwowe wobec byłego ministra rolnictwa i rozwoju wsi, Krzysztofa Ardanowskiego. Jego wieloletnia działalność na rzecz polskiego rolnictwa, zaangażowanie w obronę interesów rolników oraz podejmowane decyzje miały na celu dobro polskiej wsi, stabilność sektora rolnego i poprawę warunków pracy rolników.
We wtorek, 18 marca Jan Krzysztof Ardanowski stawił się w warszawskiej Prokuraturze Regionalnej, gdzie postawiono mu zarzuty przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków i tym samym działania na szkodę interesu publicznego.
20 lutego 2025 r. Sejm większością głosów przychylił się do wniosku prokuratury i uchylił Ardanowskiemu immunitet. Dlatego prokuratura mogła postawić mu zarzuty Dotyczą one przekroczenia uprawnień podczas jego kadencji jako ministra rolnictwa. Głównymi punktami śledztwa są wsparcie udzielone przez KOWR dla Spółdzielni Mleczarskiej Bielmlek oraz interwencja na rynku jabłek w 2018 r.
STANOWISKO WALNEGO ZGROMADZENIA PODLASKIEJ IZBY ROLNICZEJ
W OBRONIE BYŁEGO MINISTRA ROLNICTWA KRZYSZTOFA ARDANOWSKIEGO
Walne Zgromadzenie Podlaskiej Izby Rolniczej wyraża głębokie zaniepokojenie działaniami podjętymi przez służby państwowe wobec byłego ministra rolnictwa i rozwoju wsi, Krzysztofa Ardanowskiego. Jego wieloletnia działalność na rzecz polskiego rolnictwa, zaangażowanie w obronę interesów rolników oraz podejmowane decyzje miały na celu dobro polskiej wsi, stabilność sektora rolnego i poprawę warunków pracy rolników
Jednym z działań ministra Ardanowskiego było zaangażowanie w ratowanie Spółdzielni Mleczarskiej Bielmlek. W obliczu trudnej sytuacji finansowej spółdzielni podejmował on zdecydowane kroki, aby uchronić jej członków – rolników dostarczających mleko – przed poważnymi stratami finansowymi. Jego inicjatywy miały na celu utrzymanie miejsc pracy, zachowanie ciągłości produkcji oraz uniknięcie upadku jednego z ważniejszych zakładów przetwórczych w regionie. Pomimo wielu trudności i przeciwności, działania te były wyrazem troski o rolników i ich przyszłość.
Dzięki jego inicjatywom wprowadzono szereg korzystnych rozwiązań dla rolników, w tym system wsparcia dla gospodarstw rodzinnych, rozwój spółdzielczości rolniczej oraz działania na rzecz poprawy sytuacji na rynku zbóż, mleka i mięsa. Jego sprzeciw wobec tzw. „Piątki dla zwierząt” pokazał, że dobro polskich rolników i hodowców było dla niego priorytetem, nawet kosztem politycznych konsekwencji.
Uważamy, że wszelkie działania wobec osób zasłużonych dla polskiego rolnictwa powinny być przejrzyste, rzetelne i wolne od jakichkolwiek nacisków politycznych. Podlaska Izba Rolnicza z niepokojem obserwuje sytuację i apeluje o poszanowanie zasad praworządności oraz uczciwą ocenę działań podejmowanych przez Krzysztofa Ardanowskiego w czasie jego kadencji.
Wyrażamy również zaniepokojenie faktem, iż działania wymierzone w byłego ministra mogą w przyszłości zniechęcać innych decydentów do podejmowania niezbędnych, lecz trudnych decyzji na rzecz ratowania polskiego rolnictwa. Strach przed politycznymi konsekwencjami może skutkować biernością w sytuacjach wymagających zdecydowanego działania, co byłoby wysoce szkodliwe dla całego sektora rolnego.
Red. OKO
Fot. Podlaska Izba Rolnicza
Podlaska Izba Rolnicza