Analitycy: szczyt inflacji nastąpi w sierpniu

Szczyt inflacji przypadnie w sierpniu – prognozuje Jakub Rybacki z Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE). Według eksperta w kolejnych miesiącach drożeć będą zarówno żywność jak i towary przemysłowe

Główny Urząd Statystyczny poinformował w piątek, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu 2022 r. wzrosły rdr o 15,6 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem – o 1,5 proc.

Ekspert Polskiego Instytutu Ekonomicznego zwrócił uwagę, że wzrost inflacji był zgodny z oczekiwaniami.

„Jesteśmy coraz bliżej szczytu wzrostu cen. Spadki cen surowców na rynkach globalnych oraz mniejszy popyt konsumencki spowodują wyhamowanie inflacji w drugiej połowie roku” – ocenił Rybacki.

Dodał, że wzrost inflacji w czerwcu – nieco powyżej rynkowych prognoz mówiących o 15,5-proc. – to głównie efekt kolejnych wzrostów cen paliw – „tankowanie na stacjach benzynowych jest obecnie o 46,7 proc. droższe niż rok temu”. Systematycznie rosną ceny towarów przemysłowych i usług – tzw. inflacja bazowa przekroczyła w czerwcu 9 proc.

PIE spodziewa się, że szczyt inflacji przypadnie w sierpniu.

„CPI prawdopodobnie znajdzie się w okolicach 16,5 proc. W kolejnych miesiące drożeć będą zarówno żywność, jak i towary przemysłowe” – prognozuje Rybacki.

Jak wyjaśnił, to bezpośrednie skutki reorganizacji łańcuchów dostaw oraz związanych z nimi niedoborów materiałów.

W ocenie analityka w dalszej perspektywie inflacja bazowa zacznie spadać. „W głównych gospodarkach światowych już obecnie obserwujemy spadek popytu i rosnące zapasy” – zauważył. Dodał, że w takim otoczeniu firmy będą miały mniejsze możliwości podnoszenia cen. „Podwyżki stóp procentowych schłodzą również wzrost płac i cen w sektorze usług” – przewiduje Rybacki. (PAP)

Red. M.L.

Fot. PAP/Leszek Szymański

PAP Regiony

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy