Bezrobocie w Podlaskiem – wywiad z Janiną Mironowicz, dyrektor WUP

Czy z powodu epidemii koronawirusa wzrosło bezrobocie w województwie podlaskim?

Zapytaliśmy o to Panią Janinę Mironowicz, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku.

– To tak trudno ocenić jeśli chodzi o wzrost bezrobocia. To zależy też o jakim okresie mówimy, bo w marcu np. tego roku jeszcze liczba osób bezrobotnych zmniejszyła się w stosunku do lutego o ponad 600 osób. Jeszcze być może ta cała sytuacja nie przełożyła się na wzrost bezrobocia. Być może w kolejnych dniach, tygodniach będziemy widzieli jakiś taki większy ruch, jeśli chodzi o rejestrację osób bezrobotnych. Natomiast w tym okresie do 10 kwietnia, bo taką informację zebraliśmy w Powiatowych Urzędach Pracy, liczba osób bezrobotnych, które się zarejestrowały w tym okresie, to jest w granicach 1200. Trudno tu mówić czy to jest dużo czy mało w odniesieniu do okresu z roku ubiegłego. Nie możemy jeszcze o tym w ten sposób mówić, że akurat ta sytuacja w jakiś szczególny sposób wpływa na to, że duża liczba osób się rejestruje.

Liczba bezrobotnych i stopa bezrobocia. Stan na koniec marca’20. Źródło: PUP w Białymstoku ⬇️

 

W których podlaskich powiatach jest najwięcej zarejestrowanych osób bezrobotnych?

– To tradycyjnie w największym, czyli w Białymstoku i w powiecie białostockim. Na koniec marca to było 11492 osoby. I tak jak powiedziałam wcześniej –  liczba osób bezrobotnych w marcu w odniesieniu do lutego zmniejszyła się we wszystkich powiatach. Na koniec marca to było 34041 osób.

Jaką pomoc oferują pracodawcom urzędy pracy w ramach Tarczy antykryzysowej COVID-19?

– Urzędy Pracy działają również na podstawie tej ustawy i w ramach Pakietu Gospodarczego, w którym to mieszczą się środki w ramach naszego RPO. Tutaj jest możliwość uzyskania dofinansowania do wynagrodzeń zatrudnionych pracowników w danych przedsiębiorstwach. Także jeśli ktoś prowadzi sam działalność gospodarczą, to również ma taką możliwość wsparcia w Powiatowym Urzędzie Pracy.

Jaka jest wysokość takiego dofinansowania, i od czego to zależy?

To przede wszystkim zależy od spadku obrotów. To jest warunek konieczny, żeby móc uzyskać dofinansowanie – musi nastąpić spadek obrotów. Jeśli występuje spadek obrotów o 30% to najwyższy poziom dofinansowania jaki może uzyskać pracodawca w tej sytuacji to jest 1533,09 zł do jednej osoby zatrudnionej. Natomiast jeśli spadek obrotów zmniejszył się o 50% – automatycznie zwiększa się też możliwość dofinansowania do zatrudnionej osoby. Jest to maksymalnie 2146,33 zł, oczywiście łącznie ze składkami ubezpieczeniowymi. Jeśli ktoś ma spadek obrotów o 80%, wówczas to dofinansowanie nie może przekroczyć kwoty 2759 zł łącznie z ZUS-em.

Czy Powiatowe Urzędy Pracy mają obecnie dotacje dla osób bezrobotnych na założenie własnej firmy?

Jeśli znajdą się takie osoby, które będą chciały taką działalność podnieść, to oczywiście mają możliwość złożenia takiego wniosku. Ale z reguły Powiatowe Urzędy Pracy ogłaszają nabory na poszczególne swoje działalności, czyli jeśli proponują komuś środki na podjęcie działalności gospodarczej, to ogłaszają nabór, że w określonym terminie przyjmują wnioski na dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Red. Monika Lenczewska

Fot. Monika Lenczewska/Podlaskie24.pl

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy