Samorządowcy domagają się blokady transportu towarów na teren Rosji, Białorusi i innych sojuszników Moskwy

Samorządowcy z Ruchu „Tak! Dla Polski” domagają się wstrzymania handlu z Białorusią, Rosją, i innymi sojusznikami Moskwy

Apel wystosowali w środę (06.04) na konferencji zorganizowanej przy drodze z Białegostoku do przejścia granicznego z Białorusią w Bobrownikach.

Wójtowie, burmistrzowie, radni, starostowie i prezydenci miast z Ruchu „Tak! Dla Polski” domagają się od polskich przywódców natychmiastowej blokady transportu towarów na teren Rosji, Białorusi i innych sojuszników Moskwy. Dotyczy to handlu ropą, gazem, węglem czy innymi towarami.

Od kilku tygodni przed tym przejściem utrzymują się bardzo długie kolejki ciężarówek, w których stoi nawet 1,5 tys. tirów, a czas oczekiwania sięga 80 godzin.

ZOBACZ: Kilkudniowy korek przed przejściem granicznym w Bobrownikach

 

– W tych tirach może być wszystko, może być żywność, sprzęt, części zamienne do różnych maszyn, które tak naprawdę zasilają w większości machinę wojenną Putina (…) Nie prowadzi się interesów z mordercami i kłamcami – powiedział prezydent Białegostoku i prezes Unii Metropolii Polskich Tadeusz Truskolaski.

Apelował do premiera Mateusza Morawieckiego, by wstrzymany został „wszelki handel i ruch graniczny” z Białorusią i Rosją.

Prezydent Sopotu Jacek Karnowski, przewodniczący rady Ruchu Samorządowego „Tak! Dla Polski”, pytał „od kiedy przestaniemy importować węgiel i ropę z Rosji”.

– Podajmy konkretną datę, a najlepiej, jakbyśmy zrobili to natychmiast – mówił podkreślając, że obecnie brak wsparcia finansowego działań Rosji jest Ukrainie bardzo potrzebny.

Radna sejmiku województwa podlaskiego Anna Augustyn zaapelowała też do firm, które prowadzą wymianę handlową z Rosją i Białorusią.

– Handlujecie państwo z ludźmi odpowiedzialnymi za ludobójstwo. Pieniądze to nie wszystko – powiedziała.

Truskolaski pytany czy jest to apel, by zamknąć przejście w Bobrownikach, powiedział, że jest to apel, by przerwać handel. Ale – jak mówił – „na czas dopóki Putin nie wycofa się z Ukrainy i nie przedstawi jakiejś formy zadośćuczynienia” przejście w Bobrownikach powinno być zamknięte.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w ubiegłą środę (30.03), że Polska będzie robiła wszystko, by odejść od rosyjskiej ropy do końca roku. Wyraził nadzieję, że w maju uda się zakończyć import węgla z Rosji dzięki ustawie, której projekt rząd przesłał do Sejmu.

ZOBACZ: Morawiecki: koniec importu węgla z Rosji w maju, ropy-do końca roku

ZOBACZ TEŻ: Morawiecki: Polska będzie jednym z pierwszych państw UE, które odejdą od importu ropy, węgla i gazu z Rosji

Premier zaapelował też do UE o wprowadzenie podatku od rosyjskich węglowodorów.

Jak informuje białostocki magistrat pod apelem przesłanym do premiera podpisali się samorządowcy z całej Polski.

Apel do przywódców państw w obronie Ukrainy

„Mamy dość połowicznych gestów i pustych słów naszych przywódców! Kiedy na co dzień obserwujemy bombardowanie ukraińskich miast i mordowanie ich mieszkańców, my wójtowie, radni, starostowie, burmistrzowie i prezydenci z całej Polski, tak jak wszyscy Polacy, czujemy wielką Solidarność z narodem ukraińskim. Czujemy, jakby bomby spadały na nasze miasta.

Dlatego żądamy od polskich przywódców decyzji o natychmiastowej blokadzie transportu wszelkich towarów na teren Rosji, Białorusi i innych sojuszników Moskwy. Żądamy natychmiastowego zaprzestania jakiegokolwiek handlu ropą, gazem, węglem czy innymi towarami z Rosją i jej sojusznikami. Bez oglądania się na innych i zasłaniania ich decyzjami!

Jednocześnie my, samorządowcy z Polski, zwracamy się z apelem do burmistrzów całego cywilizowanego, demokratycznego świata o zdecydowany nacisk na rządy waszych krajów, aby zatrzymać jakikolwiek handel z agresorem i jego sojusznikami. Nie pozwólmy, aby kunktatorstwo i doraźne korzyści zwyciężyły nad Solidarnością z bestialsko mordowanym narodem naszych braci Ukraińców.

Patrząc na tragedię, której doświadcza ludność cywilna na obszarze Ukrainy i masową ucieczkę milionów ludzi z terenów tego kraju, apelujemy do Unii Europejskiej i wszystkich demokratycznych państw o pilną i wszechstronną pomoc humanitarną dla Ukrainy”.

Red. M.L.

Fot. Dawid Gromadzki UM Białystok

PAP / Urząd Miejski w Białymstoku

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy