Zambrów. 43 mln zł chce zainwestować OstroVit w ramach Polskiej Strefy Inwestycji

Zainwestowanie 43 mln zł i zatrudnienie 10 osób deklaruje firma 89693828 sp. z o.o., która chce zbudować nowy zakład produkcyjny w Zambrowie (Podlaskie) i skorzystać z ulg w ramach Polskiej Strefy Inwestycji – podała w piątek Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna.

Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna poinformowała w piątek na swojej stronie internetowej, że przyznała firmie tzw. decyzję o wsparciu. Decyzja taka określa warunki, jakie musi spełnić przedsiębiorca, aby skorzystać z ulg i zwolnień podatkowych, które mu przysługują w danym miejscu w ramach Polskiej Strefy Inwestycji.

OstroVit sp. z o.o. jest producentem suplementów diety i żywności dietetycznej. Firma skorzysta z ulg podatkowych.

Z wcześniejszych danych SSSE wynika, że to trzecia wydana w tym roku decyzja o wsparciu. Wcześniej wsparcie dostał przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Obróbka Drewna w miejscowości Nowe Szpaki w powiecie łosickim (Mazowieckie). Rozbuduje zakład inwestując ponad 4 mln zł i zatrudni dwóch nowych pracowników. Firma produkuje elementy palet.

Wsparcie otrzymała także mikro-firma PARBET z Grajewa, producent elementów z betonu. Ma zainwestować 250 tys. zł i zatrudnić jedną osobę, kupić maszyny i urządzenia, aby zwiększyć zdolności produkcyjne.

Przepisy o Polskiej Strefie Inwestycji (PSI) obowiązują od 2018 r. Na ich podstawie cała Polska jest strefą ekonomiczną, zróżnicowana jest jedynie terytorialnie wysokość ulg, z jakich mogą korzystać różnej wielkości firmy.

Suwalska SSSE zarządza obszarem wspierania nowych inwestycji w ramach PSI w województwie podlaskim oraz w powiatach ełckim i gołdapskim (woj. warmińsko-mazurskie), a także w czterech powiatach w woj. mazowieckim: łosickim, ostrowskim, sokołowskim i węgrowskim.

Na terenie, którym zarządza Suwalska SSE – z wyjątkiem powiatu ostrowskiego – duże firmy mogą liczyć na 50 proc. zwolnienie z podatku dochodowego CIT lub PIT, średnie – 60 proc., a mikro i małe 70 proc. W powiecie ostrowskim to zwolnienie wynosi odpowiednio 40, 50 i 60 proc. wartości kapitału, który zainwestuje firma. Zwolnienia są przyznawane na 14 lub 15 lat. SSSE podkreśla w swoich komunikatach na stronie internetowej, że jest to najwyższa pomoc publiczną w skali kraju.

Ze wsparcia mogą korzystać firmy produkcyjne i wybrane świadczące usługi dla biznesu. Chodzi o nowe inwestycje, zwiększanie produkcji w już istniejących, wprowadzanie nowych produktów, zmianę procesu produkcji.

W 2023 r. SSSE wydała 23 decyzje o wsparciu w ramach Polskiej Strefy Inwestycji; były to głównie firmy z branż: metalowej, meblarskiej i tworzyw sztucznych, ale też spożywczej, szkutniczej, poligraficznej czy papierniczej. 16 spośród tych firm to przedsiębiorstwa z polskim kapitałem, inwestowały też firmy z kapitałem zagranicznym. Za 2023 r. firmy zadeklarowały łącznie inwestycje rzędu ponad 362 mln zł, utworzenie 371 miejsc pracy i utrzymanie blisko 2,6 tys. miejsc pracy.(PAP)

 

Red. M. L.

Fot. stock.adobe.com

PAP Regiony

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy