Znamy laureatów „Podlaskiej Złotej Setki Przedsiębiorstw” 2021

To był dobry rok podlaskich przedsiębiorstw

Prezesi, właściciele i dyrektorzy 100 największych firm województwa podlaskiego spotkali się w Białymstoku na gali XIX Podlaskiej Złotej Setki Przedsiębiorstw. Organizatorem wydarzenia jest „Kurier Poranny”

Podczas uroczystości w auli im. J. Korczaka Wydziału Nauk o Edukacji UwB uhonorowane zostały firmy, które uzyskały najwyższy przychód w 2021 roku. Nagrodzono również Firmę Roku 2021 i Menedżera Roku 2021, których wybrała Kapituła rankingu.

Jest to ranking najlepszych firm i z największymi przychodami. Ten ranking pokazuje w jakim stanie jest podlaska gospodarka i w jakim stanie są podlaskie firmy – powiedział portalowi Podlaskie24 Adam Jakuć, redaktor naczelny Kuriera Porannego i Gazety Współczesnej.

Jeżeli spojrzymy na setkę największych i najlepszych przedsiębiorstw w 2021 roku zauważymy, że większość z tych firm, to firmy z branży rolno-spożywczej. I dobrze, bo z tego słynie Podlaskie – powiedział Aureliusz Mikos, prezes Oddziału Polska Press w Białymstoku. – Ale cieszy również to, że w rankingu pojawia się coraz więcej firm spoza tej branży. Trzymamy kciuki, żeby rok 2022 i kolejne lata były równie dobre dla podlaskiego biznesu, w myśl zasady, że im lepiej wiedzie się przedsiębiorcom, tym lepiej żyje się ludziom – dodał prezes Oddziału Polska Press w Białymstoku.

Można powiedzieć, że wbrew obawom i trudnościom zeszły rok okazał się znacznie lepszy niż wszyscy przewidywaliśmy. Było to możliwe dzięki wspaniałym menedżerom i fachowcom, jacy pracują w regionalnych przedsiębiorstwach. To dzięki nim podlaskie marki, te największe w Złotej Setce, mają już ugruntowaną pozycję nie tylko Polsce, ale i za granicą – dodał Adam Jakuć,

Spośród setki podlaskich firm o największych przychodach wybrano 10, które na gali uhonorowano dyplomami. Numerem jeden od lat jest niezmiennie Spółdzielnia Mleczarska Mlekovita z Wysokiego Mazowieckiego, której przychód wyniósł 6 mld 303 mln zł.

Jest to satysfakcja i zadowolenie dla wszystkich dostawców mleka i hodowców bydła, których mamy 15 tysięcy, 5 tysięcy pracowników i miliony konsumentów w kraju i za granicą, którzy wybierają nas na co dzień i obdarzają nas zaufaniem. To jest proces, to jest praca, to jest olbrzymi zespół który pracuje na ten sukces – powiedział dziennikarzom tuż po ogłoszeniu wyników Dariusz Sapiński, prezes SM Mlekovita.

Na drugim miejscu uplasowała się Spółdzielnia Mleczarska MLEKPOL z Grajewa – 5 mld 105 mln zł.

Trzecią lokatę ponownie zajęła firma budowlana UNIBEP SA z Bielska Podlaskiego, która 2021 rok zakończyła przychodem 1 mld 712 mln zł.

4. miejsce: Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska Piątnica – 1 mld 662 mln zł

5. miejsce: Barter SA w Białymstoku (sektor energetyczny) – 1 mld 612 mln zł

6. miejsce: Danwood SA w Bielsku Podlaskim (prod. domów) – 1 mld 390 mln zł

7. miejsce: Pronar w Narwi (m.in. prod. Maszyn rolniczych komunalnych) – 1 mld 249 mln zł

8. miejsce: Spółdzielnia Obrotu Towarowego Przemysłu Mleczarskiego w Białymstoku – 1 mld 236 mln zł

9. miejsce: Suempol w Bielsku Podlaskim (przetwórca łososia) – 1 mld 095 mln zł

10. miejsce: Adampol SA w Białymstoku (transport) – 817 mln zł

Awans Roku – nagrodzono przedsiębiorstwo, które najmocniej awansowało w Rankingu w stosunku do ubiegłego roku, i jest to firma ELMONT Sp. z o.o.

Za Debiut Roku nagrodzono firmę P&Q Sp. z o.o., która pojawiła się w Złotej Setce pierwszy raz i jest spośród debiutantów na najwyższym miejscu.

Firma Roku – ta kategoria uwzględnia dynamiczny rozwój spółki. To nagroda dla przedsiębiorstwa, które po zsumowaniu następujących wskaźników: dynamika przychodów 2020/2021, dynamika zysku, stopa zwrotu kapitału własnego, rentowności przychodów, bieżąca płynność finansowa, dynamika wzrostu majątku trwałego – uzyska najniższy wynik. I tę nagrodę otrzymała firma HANBUD Sp. z o.o.

Menedżerem Roku 2021 został Leszek Gołąbiecki z firmy Unibep SA.

Ten tytuł jest z jednej strony wielkim zaskoczeniem, ale też i wielkim wyróżnieniem – powiedział Leszek Gołąbiecki. – Po pierwsze, dlatego, że jest to nagroda dla firmy Ubnibep. Tym bardziej ważna, że to druga taka nagroda dla nas, bowiem przed laty otrzymał ją wcześniejszy prezes, a dziś szef Rady Nadzorczej i właściciel Unibepu Jan Mikołuszko. Jest to więc kolejny raz, gdy kapituła doceniła poziom zarządzania w naszej firmie. Zadaniem menedżera jest budowanie zespołu i jestem przekonany, że w Unibepie mamy taki zespół. Zespół, który w czasie pandemii wzmacniał firmę, a z obecnego kryzysu, który spowodowała wojna na Ukrainie, nasza firma też wyjdzie wzmocniona i tego wszystkim pracownikom życzę – zapewnił Leszek Gołąbiecki.

Wyróżnienie marszałka województwa podlaskiego otrzymała natomiast firma Tender Hut.

W XIX edycji rankingu organizatorzy przyznali po raz pierwszy Nagrodę Specjalną Redakcji Kuriera Porannego „Złota Setka 2021”. Wyróżnienie to otrzymuje firma, która w szczególny sposób w 2021 roku przysłużyła się lokalnej społeczności, została doceniona za swoją działalność gospodarczą, podjęła niestandardowe działania lub w inny sposób wyróżniła się na tle innych podmiotów gospodarczych, jakie działają w Podlaskiem. Ostatecznie wyróżnienie to otrzymały ex aequo dwa przedsiębiorstwa: PRONAR i MLEKOVITA.

Laureatom plebiscytu gratulujemy!

Red. Monika Lenczewska

Fot. Monika Lenczewska/Podlaskie24.pl

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy