Jakie są przyczyny i objawy trądziku u dorosłych?

Jakie są przyczyny i objawy trądziku u dorosłych

Trądzik wielu osobom może kojarzyć się przede wszystkim z problemem wieku młodzieńczego. Uważa się, że problemy skórne u nastolatków rozwiążą się same, wystarczy jedynie zachować odpowiednią higienę. Jest to jednak duży błąd. Trądzik to choroba skóry i może występować zarówno u młodzieży, jak i u osób dorosłych. Zależnie od wieku, może on jednak mieć inne objawy. Dowiedz się, skąd bierze się trądzik dorosłych i jak wyglądają jego symptomy.

Trądzik dorosłych – objawy

Charakterystyczne dla trądziku osób dorosłych jest przede wszystkim miejsce jego występowania. Zazwyczaj zmiany skórne koncentrują się w dolnej części twarzy, w okolicach brody, nieco rzadziej na policzkach i bardzo sporadycznie w obszarze czoła. Wypryski, zależnie od typu występującego trądziku, mogą przybierać postać wypełnionych ropą zaskórników lub trudnych do usunięcia podskórnych grudek. Pierwszy typ zmian często wiąże się z występowaniem widocznego, zaawansowanego stanu zapalnego skóry, z kolei drugi z dużym prawdopodobieństwem zostawia blizny – oczywiście pod warunkiem, że nie podejmiemy w porę odpowiednich kroków. Typowy dla wieku dorosłego jest również tzw. trądzik różowaty. Najczęściej pojawia się u kobiet między 30. a 50. rokiem życia. Jest on  bardzo charakterystyczny. Przybiera formę rumienia w centralnej części twarzy połączonego z występowaniem grudek i krostek. Na skórze widoczne są również powiększone naczynia, tzw. teleangiektazje.

Trądzik dorosłych – przyczyny

Przyczyny trądziku osób dorosłych bardzo często tkwią w zaburzeniach hormonalnych. Niekiedy zmiany skórne mogą nawet zwiastować poważniejsze schorzenia, jak PCOS (zespół policystycznych jajników) u kobiet. Niekiedy jednak wynikają one z naturalnych zmian w organizmie, np. po odstawieniu antykoncepcji doustnej lub tuż przed miesiączką. Kolejną częstą przyczyną jest nieodpowiednia dieta. Za produkty nasilające trądzik uważa się przede wszystkim:

 • cukry proste;
 • fast foody i żywność wysoko przetworzoną;
 • konserwanty;
 • alkohol;
 • mleko i jego przetwory;
 • tłuszcze zwierzęce;
 • produkty o wysokim indeksie glikemicznym.

Do pozostałych czynników nasilających problem należą także stres oraz nieodpowiednia pielęgnacja cery, w tym niedokładny demakijaż, silnie wysuszające i drażniące środki do mycia twarzy czy zapychające pory kremy. Uważa się również, że nie bez znaczenia są tu czynniki genetyczne. Na stan skóry wpływają również zbyt częste wizyty w saunie oraz długie opalanie. W przypadku trądziku różowatego często wskazuje się także na choroby tarczycy.

Jak walczyć z trądzikiem?

Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę z tego, że trądzik nie jest jedynie problemem estetycznym. To choroba skóry, która może znacznie obniżać jakość naszego życia. Dlatego nie obędzie się tu bez wizyty u odpowiedniego lekarza. Dermatolog w Warszawie lub innym większym mieście pomoże zdiagnozować przyczynę problemu oraz typ trądziku, a dzięki temu wdrożyć odpowiednie leczenie. Może on przepisać między innymi:

 • odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji skóry trądzikowej;
 • antybiotyki (zwykle z grupy tetracyklin);
 • preparaty zawierające retinoidy (zwykle izotretynoinę).

Ostatnie rozwiązanie niesie ze sobą wiele skutków ubocznych, dlatego zawsze konieczne jest dokładne omówienie takiej terapii ze specjalistą. Do najczęstszych problemów należy znaczne przesuszenie skóry oraz utrudnienie jej gojenia, a także problemy ze stawami. Poważnym zagrożeniem jest też działanie teratogenne na płód, dlatego kobietom zaleca się uważne stosowanie antykoncepcji, najczęściej w postaci doustnej.

Zapobieganie bliznom i przebarwieniom potrądzikowym

Wczesne podjęcie odpowiedniej kuracji pozwoli nie tylko szybciej cieszyć się gładką skórą, lecz także ułatwi uniknięcie przebarwień i blizn. Ważna jest też prawidłowa pielęgnacja, łącząca w sobie działanie antybakteryjne i nawilżające. Intensywne nawodnienie jest niezwykle istotne szczególnie w przypadku kuracji retinoidami. Jeśli na skórze wystąpiły już blizny czy przebarwienia, możesz pozbyć się ich za pomocą np. profesjonalnych peelingów lub lasera. Pamiętaj jednak, że jeśli przechodzisz intensywną kurację przeciwtrądzikową, musisz poczekać minimum pół roku po jej zakończeniu. O szczegóły najlepiej pytać lekarza dermatologa prowadzącego leczenie.

 

Red. OKO

Artykuł sponsorowany

0 0 votes
Article Rating
 • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy