Białystok. Sala doświadczania świata dla dzieci

W Przedszkolu Samorządowym nr 58 w Białymstoku powstała sala doświadczania świata dla dzieci. Dzieci będą w niej poznawać świat za pomocą różnych zmysłów.  Tę inwestycję zrealizowano  z unijnym wsparciem, w ramach projektu „Najlepsze dla najmłodszego”.

Przedszkole Samorządowe nr 58 Integracyjne w latach 2019-2020 realizuje projekt „Najlepsze dla najmłodszego”. Jego celem jest zapewnienie wysokiej jakości edukacji przedszkolnej poprzez kompleksowy program rozwoju dzieci i nauczycieli. Uczestnikami jest blisko 200 przedszkolaków oraz kadra placówki. Wartość projektu wynosi ponad 409,3 tys. zł.

Projekt składa się z kilku zadań. Jednym z nich jest dostosowanie istniejącego przedszkola do potrzeb dzieci niepełnosprawnych. To zadanie objęło m.in. modernizację pomieszczenia gospodarczego na potrzeby sali doświadczania świata, sali do pracy metodą Montessori i sal – metodą FOREBLA.

– Dzięki temu projektowi w bezpiecznym i wygodnym otoczeniu można stymulować zmysły u wymagających tego dzieci. To ważne, aby mali białostoczanie mieli dostęp do narzędzi i zajęć mogących poprawić ich zdrowie i możliwości – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski.


Sala doświadczania świata jest pomieszczeniem ze specjalnie dobranym wyposażeniem i narzędziami terapeutycznymi. Jest przeznaczona dla przedszkolaków, którzy cierpią na zaburzenia integracji sensorycznej. W takiej sali dziecko ma kontakt z różnymi zjawiskami i doznaniami, uruchamiają się jego zmysły. Dzięki temu może poznać otaczającą rzeczywistość, składającą się z dźwięków, zapachów, faktur i kolorów. Przebywanie w takim miejscu stymuluje układ nerwowy i dostarcza bodźców, które mogą pozytywnie wpływać na koncentrację, pamięć, aktywność fizyczną.

Przedsięwzięcie „Najlepsze dla najmłodszego” zakłada także realizację dodatkowych zajęć wyrównujących szanse edukacyjne dzieci z deficytami, rozwijających kompetencje społeczno-emocjonalne oraz doskonalących  umiejętności i kompetencje zawodowe kadry przedszkola. Dofinansowanie tego projektu wyniosło ok. 342,8 tys. zł. Jest on realizowany wspólnie z Fundacją „Dialog”.

 

Red. OKO

Fot. Dawid Gromadzki UM w Białymstoku

UM w Białymstoku

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy