Blisko 30 tys. ukraińskich dzieci trafiło do polskich szkół, w tym ponad 600 do podlaskich placówek

Blisko 30 tys. ukraińskich dzieci trafiło do polskich szkół po inwazji rosyjskiej na Ukrainę – poinformował (14.03) minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek

Natomiast jak wynika z informacji Kuratorium Oświaty w Białymstoku, do tej pory do podlaskich placówek edukacyjnych zapisano 634 uczniów z Ukrainy.

Szef MEiN wizytował Szkołę Podstawową im. gen. Nikodema Sulika w Lubyczy Królewskiej, gdzie zorganizowany został jeden z punktów recepcyjnych obsługujących przejście graniczne w Hrebennem.

„Najlepszym sposobem przyjmowania dzieci ukraińskich do Polski, zwłaszcza tych, które nie mówią i nie rozumieją języka polskiego, są oddziały przygotowawcze: szkolne, międzyszkolne i międzygminne. To najbardziej elastyczny sposób przyjmowania dzieci do polskich szkół i najlepszy dla dzieci” – stwierdził Czarnek. Dodał, że sposób ten jest też „najmniej inwazyjny tzn. najmniej ingeruje w polskich system oświaty”.

 

Minister przekazał, że w Polsce do szkół zostało przyjętych blisko 30 tys. dzieci ukraińskich uchodźców.

„30 tys. na ok. 600-650 tys. dzieci, to jeszcze niewielki odsetek. Przytłaczająca większość rodziców i opiekunów nie podjęła jeszcze decyzji. Na ten moment nie rodzi to większego problemu” – powiedział Czarnek.

Dodał, że z informacji zgromadzonych przez wszystkich kuratorów oświaty wynika, że w Polsce jest 11 tys. nauczycieli ze znajomością języka rosyjskiego i ukraińskiego. Przypomniała również, że nauczyciele z Ukrainy mogą zgłosić swoją chęć pracy w polskich szkołach, np. w charakterze pomocy nauczyciela.

Do tej pory do podlaskich placówek edukacyjnych zapisano 634 uczniów z Ukrainy

Ukraińcy, którzy po wybuchu wojny trafili do województwa podlaskiego zapisują swoje dzieci do lokalnych szkół. Jak wynika z informacji Kuratorium Oświaty w Białymstoku, do tej pory do podlaskich placówek edukacyjnych zapisano 634 uczniów z Ukrainy.

Najwięcej ukraińskich uczniów, bo ponad 500 przyjęto do podlaskich szkół podstawowych. Ponad 81 najmłodszych dzieci przyjęto do przedszkoli. Do szkół średnich natomiast nieco ponad 50 nastolatków.

Ukraiński system edukacji różni się od polskiego

Obowiązkowa nauka trwa tam 12 lat, ale jest inaczej rozłożona. To cztery lata szkoły początkowej, pięć lat szkoły podstawowej oraz trzy lata na uzyskanie pełnego wykształcenia średniego. Dochodzi do tego bariera językowa. To oznacza, że przyjmowanie ukraińskich uczniów do polskich szkół wymaga dostosowania, dlatego ministerstwo nauki i edukacji zaleca, by samorządy decydowały się na tworzenie oddziałów przygotowawczych, które mogą obejmować nie tyko jedną szkołę, ale nawet kilka gmin.

Natomiast ukraińscy uczniowie posługujący się językiem polskim powinni być włączani do poszczególnych klas.

Red. M.L.

Fot. PAP

PAP Regiony / Polskie Radio Białystok

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy