Historyczne wydarzenie w SP w Łupiance Starej-od 22 maja placówka nosi imię bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Szkoła Podstawowa w Łupiance Starej w gm. Łapy od niedzieli (22.05) oficjalnie nosi imię błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki

Przed szkołą odsłonięto tablicę upamiętniającą kapelana Solidarności, a podczas nabożeństwa w kościele w Płonce Kościelnej poświęcono sztandar z wizerunkiem Jerzego Popiełuszki.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko był duszpasterzem ludzi pracy, kapelanem Solidarności, obrońcą praw człowieka w PRL. Został bestialsko zamordowany przez oficerów służb specjalnych MSW 19 października 1984 roku. Miał 37 lat. Jako męczennik za wiarę, został ogłoszony błogosławionym w 2010 roku. Trwa jego proces kanonizacyjny.

Jak mówił obecny na uroczystości biskup Tadeusz Bronakowski, to dla społeczności szkoły duże zobowiązanie.

„Sztandar definiuje nasze życie i życie naszych wspólnot. Bardzo się cieszymy, że na sztandarze jest bardzo wybitna postać kościoła i naszej Ojczyzny. Chcemy, aby ta społeczność żyła tymi wartościami, jakimi ksiądz Jerzy żył na co dzień” – powiedział duchowny.

„Te wartości to miłość do Ojczyny, miłość do Boga” – mówił z kolei minister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.

Dodał, że to także wezwanie do odwagi, by mówić czym jest prawda i aby nie bać się nazywać zła po imieniu.

Z nowego patrona szkoły w gminie zadowolony jest burmistrz Łap Krzysztof Gołaszewski.

„To ponadczasowa postać, wzór dla wszystkich. Mam nadzieję, że taki testament wartości ks. Jerzego Popiełuszki będzie przekazany młodzieży” – przekonuje samorządowiec.

Dyrektor szkoły podstawowej w Łupiance Starej Alicja Skłodowska podkreśla natomiast, że był to demokratyczny wybór lokalnej społeczności.

„Ksiądz Jerzy Popiełuszko to niekwestionowany autorytet moralny. Nie tylko uczniowie i nauczyciele, ale też społeczność lokalna brała udział w tych wyborach i jesteśmy dumni, że mamy takiego patrona” – mówiła pedagog.

 

Red. M.L.

Fot. Szkoła Podstawowa w Łupiance Starej

na podst. SP w Łupiance Starej i Polskiego Radia Białystok

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy