Matura 2022. Czas na egzamin z języka obcego

To ostatni obowiązkowy egzamin na poziomie podstawowym. W piątek (06.05) od godz. 9 maturzyści zdawać będą język obcy nowożytny

W piątek rano maturzyści przystąpili do pisemnego egzaminu z języka angielskiego na poziomie podstawowym. Egzamin pisemny na poziomie podstawowym z wybranego języka obcego nowożytnego jest obowiązkowy. Od lat angielski jest najczęściej wybieranym przez maturzystów językiem obcym.

Chęć zdawania języka angielskiego na poziomie podstawowym zadeklarowało ponad 276 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia, czyli 95,5 proc. tegorocznych absolwentów, a także ok. 11 tys. absolwentów z lat ubiegłych.

 

„Nie mamy sygnałów o nieprawidłowościach” – powiedział PAP w piątek przed rozpoczęciem egzaminu z angielskiego dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik.

 

W piątek o godz. 14.00 rozpoczną się pisemne egzaminy z innych języków obcych nowożytnych zdawanych na poziomie podstawowym: niemieckiego, rosyjskiego, hiszpańskiego, francuskiego i z włoskiego.

 

Wśród tegorocznych absolwentów chęć zdawania egzaminu z niemieckiego na poziomie podstawowym zadeklarowało 8,7 tys. osób, z rosyjskiego – 3,1 tys., z hiszpańskiego – 632 osoby, z francuskiego – 522 osoby i z włoskiego – 169 osób.

 

Wśród absolwentów z lat ubiegłych chęć zdawania pisemnego egzaminu z niemieckiego na poziomie podstawowym zadeklarowało ok. 700 osób, z rosyjskiego ok. 180, z hiszpańskiego – 21 osób, z francuskiego 12 osób, a z włoskiego 9 osób.

 

Maturzysta musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów na poziomie podstawowym: z języka polskiego, z matematyki i z języka obcego nowożytnego. Abiturienci ze szkół lub klas z językiem nauczania mniejszości narodowych obowiązkowy mają jeszcze egzamin pisemny z języka ojczystego na poziomie podstawowym.

 

Wszyscy maturzyści muszą też przystąpić obowiązkowo do jednego pisemnego egzaminu z przedmiotu do wyboru. Chętni mogą przystąpić maksymalnie do sześciu takich egzaminów. Wśród przedmiotów do wyboru są: biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia sztuki, historia muzyki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie, języki mniejszości narodowych i etnicznych, język regionalny, a także matematyka, język polski i języki obce nowożytne. Egzaminy z przedmiotu do wyboru zdawane są tylko na poziomie rozszerzonym. Dlatego do tej grupy zaliczane są także – na tym poziomie – matematyka, język polski i języki obce, które są obowiązkowe na poziomie podstawowym.

 

Egzamin z angielskiego na poziomie rozszerzonym, a także egzamin z angielskiego na poziomie dwujęzycznym będą przeprowadzone w poniedziałek 9 maja, rano.

 

Egzamin z francuskiego na poziomie rozszerzonym i egzamin na poziomie dwujęzycznym będą 10 maja po południu, z hiszpańskiego – 11 maja po południu, z rosyjskiego – 12 maja po południu, z niemieckiego – 13 maja po południu i z włoskiego – 16 maja po południu.

 

W tym roku po raz pierwszy absolwenci technikum i branżowej szkoły II stopnia nie mają obowiązku przystąpienia do egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym, jeżeli spełnili wszystkie warunki niezbędne do uzyskania dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe albo dyplomu zawodowego w zawodzie nauczanym na poziomie technika.

 

Abiturienci nie muszą przystępować do dwóch – obowiązkowych w latach ubiegłych – egzaminów ustnych: z języka polskiego i z języka obcego. Przeprowadzane zostaną one wyłącznie dla zdających, którzy muszą przedstawić wynik uzyskany z egzaminu w części ustnej w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną.

 

Z prawie 9 000 podlaskich uczniów przystępujących do egzaminu dojrzałości po raz pierwszy zdecydowana większość, bo około 8 400 wybrała język angielski. Matura z tego języka rozpoczęła się o godzinie 9, natomiast o 14 – z pozostałych języków obcych.

W naszym regionie ponad 430 osób zdawać będzie w piątek język rosyjski, a prawie 130 – niemiecki. Po kilkanaście osób zdecydowało się na francuski i hiszpański, a trzy na włoski.

Język obcy nowożytny kończy maturę z obowiązkowych przedmiotów na poziomie podstawowym. Od poniedziałku (9 maja) rozpoczynają się egzaminy z przedmiotów dodatkowych.

Uczniowie muszą przystąpić do jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym. Jednak w tym przypadku nie obowiązuje 30-procentowy próg zdawalności.

Wyniki tegorocznych matur znane będą 5 lipca, natomiast ostateczne (wraz z wynikami sierpniowych egzaminów poprawkowych) – 9 września. 

Red. M.L.

Fot. Zdj. Ilustracyjne Dawid Gromadzki UM Białystok

Na podst. PAP i Polskiego Radia Białystok

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy