Matura z języka litewskiego w Puńsku

31 maturzystów zdawało w piątek maturę pisemną z języka litewskiego w Liceum Ogólnokształcącym z Litewskim Językiem Nauczania w Puńsku (Podlaskie). 27 z nich w poniedziałek będzie pisało egzamin na poziomie rozszerzonym

Dyrektor liceum Alwydas Niewulis powiedział PAP, że większość osób zdaje również maturę na poziomie rozszerzonym, bo dzięki temu maturzystom z Polski łatwiej dostać się na studia na Litwie.

„Połowa z naszych absolwentów wybiera się na studia na Litwie, zaś druga łączy swoją przyszłość z Polską. Na Litwie zdają głównie na medycynę” – dodał Niewulis.

Liceum litewskie w Puńsku istnieje od ponad 50 lat. Od kilku lat ma własną siedzibę. Wszystkie przedmioty – oprócz języka polskiego, historii i geografii – są wykładane po litewsku. To jedyne takie liceum w Polsce.

Liceum w Puńsku nosi imię 11 Marca. To data ważna w historii Litwy, nawiązująca do 11 marca 1990 r. – święta odzyskania niepodległości przez Litwę po latach przynależności do ZSRR.

Szacuje się, że w Polsce mieszka kilkanaście tysięcy Litwinów, z czego większość w powiecie sejneńskim w województwie podlaskim. Największe skupiska Litwinów są w gminach Puńsk i Sejny. Litwini szczególnie pielęgnują swoją tożsamość narodową. Mają sieć swoich szkół, zespoły ludowe, czy chóry. W poznawanie kultury litewskiej angażują już dzieci w przedszkolu.(PAP)

 

Red. M. L.

Fot. arch. Podlaskie24.pl

PAP Regiony

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy