Promocji europejskich programów edukacyjnych oraz możliwości pozyskania finansowania na projekty związane z kształceniem – będzie służyło otwarte w piątek na Politechnice Białostockiej Centrum Innowacji Programu Erasmus+ InnHub
Z oferty spotkań i warsztatów będzie mógł skorzystać każdy.
Centra Innowacji Programu Erasmus+ InnHub są regionalnymi biurami Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności. To powstałe na Politechnice Białostockiej jest ósmym w kraju.
W piątek władze uczelni podpisały umowę o współpracy przy Innhub z Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji, która pełnimy funkcję Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności.
Innhub na Politechnice Białostockiej ma służyć nie tylko uczelni, ale przede wszystkim miastu i regionowi, a także osobom, które chcą z programu skorzystać – mówiła podczas inauguracji centrum rektor Politechniki Białostockiej prof. Marta Kosior-Kazberuk.
„To jest o tyle ważne, że jedną z idei Erasmusa jest integracja środowiska, a tu nastąpi ona naturalnie” – podkreśliła. Zapewniła, że uczelnia będzie główne idee Erasmusa jak podnoszenie innowacji i umiędzynarodowienie „promować i przybliżać, motywować i inspirować”.
Jak powiedziała dziennikarzom Sylwia Kozioł z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, Innhub to zarówno centrum informacji, jak i miejsce szkoleń i warsztatów.
„Nasza oferta programu Erasmus+ opiera się tak naprawdę od przedszkolaka po seniorów, są to zarówno wyjazdy zagraniczne, są to projekty edukacyjne, jak i wolontariaty w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności i wiele więcej” – opisała.
Katarzyna Kochaniak z tej fundacji dodała, że z oferty programu Erasmus+ może korzystać każdy. Wskazała, że w programie Erasmus+ jest aż sześć sektorów i dostępny jest na każdym etapie edukacji – od przedszkola do uniwersytetów III wieku. Centrum jest otwarte dla uczniów, studentów, nauczycieli, naukowców, przedstawicieli samorządów, organizacji pozarządowych, pracodawców oraz właścicieli małych i średnich przedsiębiorstw.
Prorektor ds. współpracy międzynarodowej PB dr hab. Dorota Krawczyk zapewiła, że uczelnia ten program bardzo docenia, od lat się on politechnice rozwija i przynosi korzyści. Dodała, że na początku to były wyjazdy, ale od kilku lat w ramach programu można organizować takie działania jak konferencje czy szkoły letnie.
„Widzimy jak bardzo wpływa to na umiędzynarodowienie uczelni, jak bardzo podnosi to kwalifikacje naszych pracowników, studentów i doktorantów i bardzo nam zależało na tym, żeby to miejsce było właśnie w Politechnice Białostockiej” – powiedziała. Wyraziła nadzieję, że białostocki Innhub będzie „inhubem wiedzy, pomysłów, kreatorem różnego rodzaju nowych inicjatyw”.
Obecny na inauguracji wojewoda podlaski Jacek Brzozowski zachęcał do korzystania z oferty Erasmus+.
„Zachęcam wszystkich państwa – uczniów, studentów, samorządowców, pracowników organizacji pozarządowych, żeby każdy korzystał z możliwości podróżowania, wyjazdu (…), ale to, co dla mnie – jako wojewody podlaskiego – najważniejsze, to żebyście państwo tutaj wrócili, jesteście potrzebni w tym regionie” – powiedział.
W Białymstoku Innhub działa w Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej.
Do tej pory centra innowacji Erasmus+ powstały – jak informuje uczelnia – w Krakowie, Katowicach, Gdańsku, Poznaniu, Łodzi, Wrocławiu, Opolu.(PAP)
Red. M.L
Fot. Politechnika Białostocka
PAP Regiony