Parafraza „Przez twe oczy zielone” piosenki Zenka pojawiła się w podręcznikach dla szóstoklasistów

Kilka dni temu duże emocje wśród rodziców uczniów szkół podstawowych wzbudziło nietypowe znalezisko w zeszycie ćwiczeń do języka polskiego. To właśnie tam znalazła się parafraza tekstu popularnego utworu ,,Przez twe oczy zielone”. Natomiast dołączone polecenie brzmiało: ,,Podkreśl czasowniki i określ ich formy gramatyczne”.

 

Zenona Martyniuka nie trzeba nikomu przedstawiać.

Nawet osoby, które nie przepadają za muzyką disco polo, prawdopodobnie przynajmniej raz zetknęły się z jego twórczością. Ponadto w ostatnim czasie jego nazwisko często przewija się w mediach, głównie z uwagi na wyczyny jego syna Daniela. Trudno nie odnieść wrażenia, że pochodzący z Podlasia muzyk, przez wielu nazywany ,,królem disco polo”, już na zawsze wpisał się w polską historię i kulturę. Jakiś czas temu powstał film na podstawie jego biografii, teraz mamy do czynienia z uhonorowaniem jego twórczości w programie nauczania.

 

Informację o zadaniu dla uczniów opublikował po raz pierwszy kabaret Smile, za pośrednictwem Facebooka.

Przedstawione zostało zdjęcie strony z książki, na której znajduje się tekst do złudzenia przypominający słowa piosenki disco polo, lecz stylizowany na czasy średniowiecza. Przykładowo, fragment tekstu brzmi: ,,Odkąd zobaczyłem ciebie, nie tknę jadła ni napoju. Ciągle czuję się jak w niebie, podczas ćwiczeń nawet w boju. Co poradzę, pani, na to, że ta miłość spadła na mnie. Daję swoje serce – za to. Nie odmawiaj względów, nie!”

 

Sparafrazowany hit Martyniuka wywołał różne reakcje wśród rodziców dzieci.

Niektórzy reagowali z rozbawieniem, inni z oburzeniem. Powodem niechęci u większości osób jest propagowanie treści o niskiej wartości artystycznej. Wydawnictwo natomiast nie kryje zaskoczenia gwałtowną reakcją odbiorców. Pojawiły się tłumaczenia, że tekst miał być jedynie humorystycznym „Akcentem” 😉

Tekst pojawił się w zeszycie ćwiczeń do języka polskiego dla uczniów szóstej klasy szkoły podstawowej pod tytułem ,,Między nami”, którego autorem jest Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe. Wypowiedź rzecznika wspomnianego wydawnictwa na ten temat opublikował portal internetowy Onet.pl:

,,Zeszyt był przygotowywany dwa lata temu, kiedy Zenek Martyniuk nie był jeszcze postacią tak powszechnie znaną jak obecnie. Ani autorkom, ani redaktorkom nie zapaliła się czerwona lampka, że robią coś niewłaściwego. To ćwiczenie nie promuje disco polo, ani też nie wyśmiewa tych osób, którzy takie piosenki lubią. Jeśli ktoś niespecjalnie orientuje się w twórczości Zenka Martyniuka, pewnie miałby problem z wychwyceniem aluzji. Naprowadzić na tekst źródłowy może jedynie nazwa grupy „Akcentus”, a także „oczy błękitne”, które zastąpiły oryginalne „oczy zielone” ”– tłumaczy Paweł Mazur, rzecznik Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego.

Mimo to większość osób od razu wychwyciła, do czego nawiązuje sparafrazowany w zeszycie ćwiczeń tekst. Choć zdania na jego temat są podzielone, miejmy nadzieję, że wpłynie pozytywnie na naukę gramatyki u dzieci.

Red. Kamil Dąbrowski

Fot. arch. Podlaskie24.pl / FB Kabaret Smile

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy