Podlaski Kurator Oświaty: Uczeń ma prawo do pobierania nauki języka mniejszości narodowej, jak również rezygnacji z niej

W związku z protestem rodziców, dyrekcji białoruskich szkół średnich w Bielsku Podlaskim i Hajnówce, oraz przedstawicieli organizacji Białorusinów w Polsce, Podlaski Kurator Oświaty Beata Pietruszka wydała oświadczenie przesłane do mediów

Beata Pietruszka uważa, że nieprawdziwy jest zarzut rzekomej próby likwidacji edukacji mniejszości białoruskiej w województwie podlaskim.

Podlaski Kurator Oświaty powołuje się na rozporządzenie ministra edukacji z 2017 roku, według którego uczeń ma prawo do pobierania nauki języka mniejszości narodowej, jak również rezygnacji z niej.

W komentarzu przesłanym do mediów czytamy: „przepisy prawa oświatowego nie przewidują sytuacji, aby uczeń, który zrezygnował, po złożeniu we właściwym terminie oświadczenia, z nauki języka mniejszości i nauki własnej historii i kultury, był zobligowany do zakończenia nauki w szkole, do której uczęszcza”.

Jak poinformowało Polskie Radio Białystok, rodzice i dyrekcja II LO z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce wraz z przedstawicielami organizacji białoruskich w Polsce protestują przeciwko forsowanym przez Podlaskie Kuratorium Oświaty zmianom w statutach białoruskich liceów w Bielsku Podlaskim i Hajnówce. Zmiany te pozwoliłyby uczniom nie uczęszczać na obowiązkowe w tych szkołach zajęcia z języka białoruskiego.

Organizatorzy protestu do petycji umieszczonej w Internecie dołączyli prawne opinie prof. UW dr. hab. Mateusza Pilicha i prof. Andrzeja Sakowicza z UwB. Ich zdaniem, rezygnacja z nauczania języka białoruskiego w szkołach z dodatkową nauką tego języka podobnie jak w szkołach dwujęzycznych, sportowych czy artystycznych jest równoznaczna z rezygnacją z nauki w tych szkołach.

Głos w sprawie zabrała również liderka białoruskich sił demokratycznych Światłana Cichanouska, która zwróciła się z apelem do ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka w obronie białoruskich szkół na Podlasiu

Red. M.L.

Fot. arch. Podlaskie24.pl

Kuratorium Oświaty w Białymstoku / Polskie Radio Białystok

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy