Prawie 13 ton zużytych baterii zebrali młodzi białostoczanie podczas akcji „Bez stresu dla środowiska”

Rekordowe prawie 13 ton zużytych baterii zebrali młodzi białostoczanie podczas tegorocznej akcji „Bez stresu dla środowiska”.

Miasto Białystok zorganizowało konkurs w szkołach i przedszkolach, jednocześnie edukując młodzież w zakresie odpowiedzialności za środowisko, w którym żyjemy. W rywalizacji wzięło udział ok. 130 placówek edukacyjnych.

W tegorocznej edycji zebrano rekordową liczbę zużytych baterii – 128 659 kg (prawie 13 ton). Rekordowe było również zainteresowanie miejską akcją ze strony placówek oświatowych, ponieważ uczestniczyło w niej aż 126 jednostek. Jest to największa liczba uczestników, jaka kiedykolwiek wzięła udział w konkursie zbiórki baterii.

Laureatów wyłoniono na podstawie liczby zebranych baterii w przeliczeniu na jednego ucznia lub przedszkolaka w dwóch kategoriach konkursowych Ekoszkoła i Ekoprzedszkole.

W kategorii Ekoszkoła:

I miejsce zajęła Niepubliczna Szkoła Podstawowa Specjalna im. Św. Siostry Faustyny Kowalskiej dla dzieci i młodzieży ze spektrum autyzmu i niepełnosprawnością intelektualną za zebranie 6,14 kg baterii na osobę,

II miejsce zdobyła Szkoła Podstawowa nr 10 im. Izabeli Branickiej w Białymstoku za zebranie 4,94 kg na osobę,

III miejsce zajęła Niepubliczna Specjalna Szkoła Podstawowa JASNY CEL nr 12 w Białymstoku za zebranie 4,03 kg na osobę.

W kategorii Ekoprzedszkole:

I miejsce zdobyło Przedszkole Samorządowe nr 20 w Białymstoku za zebranie 3,54 kg baterii na osobę,

II miejsce zajęło Przedszkole Samorządowe nr 2 Pod Słonkiem w Białymstoku za zebranie 2,39 kg na osobę,

III miejsce zdobyło Przedszkole Samorządowe nr 45 „Chatka Puchatka” w Białymstoku za zebranie 2,35 kg baterii na osobę.

Uroczyste wręczenie nagród, ze względu na okres wakacyjny, odbędzie się 16 września

Laureaci otrzymają nagrody pieniężne: za I miejsce – 4000 zł, II miejsce – 3000 zł, III miejsce – 2000 zł, a pozostali uczestnicy dyplomy z podziękowaniem za udział w konkursie.

Pierwszy konkurs zbiórki baterii pod hasłem „Działaj czysto” Miasto zorganizowało w 2005 r. Od 2016 r. organizacją konkursu zajmowała się Spółka „LECH”. Od 2020 r. organizacja akcji znów należy do Miasta i przeprowadzana jest pod hasłem „Bez stresu dla środowiska”. Co roku w gronie zwycięzców pojawiają się nowe placówki oświatowe. Dzieci i młodzież z wielkim zaangażowaniem przynoszą baterie. Najważniejszym celem jest to, aby baterie nie trafiały do odpadów komunalnych lub bezpośrednio do środowiska, ponieważ mogą wyrządzić w nim wiele szkód.

 

Red. M.L.

Fot. UM Białystok

Urząd Miejski w Białymstoku

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy