Pszczoły i ich rola w przyrodzie – wystawa na UwB

Pszczoły i ich rola w przyrodzie. Nowa wystawa w UCP ze wsparciem Województwa Podlaskiego

 

 

Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze Uniwersytetu w Białymstoku przygotuje wystawę zatytułowaną „Pszczoły i ich rola w przyrodzie”. Uczelnia otrzyma na ten cel 50 tys. zł od Województwa Podlaskiego. O głównych celach i założeniach wystawy, a także planach edukacyjnych UwB związanych z pszczołami i pszczelarstwem mówili uczestnicy konferencji prasowej, jaka odbyła się 20 maja 2021 r.

 

Spotkanie zostało zorganizowane przed wejściem do Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego. Wzięli w nim udział Stanisław Derehajło – wicemarszałek Województwa Podlaskiego, Wiesława Burnos – członek Zarządu Województwa Podlaskiego, prof. Izabela Święcicka – prorektor Uniwersytetu w Białymstoku ds. nauki i współpracy międzynarodowej, dr hab. Piotr Zieliński prof. UwB – dziekan Wydziału Biologii oraz mgr Wiesław Mikucki – kierownik Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego im. Profesora Andrzeja Myrchy (UCP).

 

Dziś jest Światowy Dzień Pszczoły. Dlatego właśnie dzisiaj organizujemy konferencję prasową i  symbolicznie wymieniamy się dokumentami, by powiedzieć światu, że pszczoła jest bardzo ważnym elementem naszej przyrody. Bez niej trudno nam się żyje, funkcjonuje, a w dobie pandemii, kiedy produkty pszczele są bardzo potrzebne, bo zwiększają naszą odporność fizyczną, tym bardziej powinniśmy zwracać na to uwagę. Miód podlaski jest bardzo ceniony na świecie – mówi Stanisław Derehajło, wicemarszałek Województwa Podlaskiego.

 

Dodaje, że zarząd województwa podlaskiego z radością przyjął pomysł przygotowania wystawy poświęconej pszczołom. Ma nadzieję, że ta inicjatywa będzie się rozwijać z dobrym efektem edukacyjnym dla mieszkańców całego regionu.

 

Celem wystawy jest pokazanie roli pszczoły w środowisku. W jej organizację włączył się Wydział Biologii, na którym z ogromnym sukcesem już od wielu lat prowadzone są badania dotyczące funkcjonowania różnorodnych środowisk i ekosystemów. Kolejną instytucją, która bierze udział w organizacji wystawy jest Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze. Jest to miejsce znane i uznane na mapie podlaskich muzeów. Bardzo intensywnie prowadzi różnorodne akcje edukacyjne – przypomina prof. Izabela Święcicka, prorektor Uniwersytetu w Białymstoku ds. nauki i współpracy międzynarodowej.

 

Dziękując władzom województwa podlaskiego za finansowanie wystawy, przypomniała, że to nie pierwsza wspólna inicjatywa. W UCP były już organizowane wystawy przy wsparciu urzędu marszałkowskiego.

 

Ta dotycząca pszczół ma zostać otwarta na początku sierpnia br. Będzie udostępniana w UCP do końca 2022 roku dla wszystkich chętnych. Wstęp wolny.

 

– Wystawa poświęcona pszczołom i ich roli w przyrodzie ma promować m.in. działania Urzędu Marszałkowskiego w zakresie promocji pszczelarstwa, bartnictwa, czy lokalnej odmiany pszczoły zwanej augustowską. Będziemy bardzo szczegółowo prezentować różne rodzaje pszczół: królową, trutnie, robotnice, ale wykonane w skali 20:1.  Będą też ciekawe eksponaty związane z roślinami miododajnymi, zaprezentujemy produkty pszczele – wymienia mgr Wiesław Mikucki, kierownik Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego im. Profesora Andrzeja Myrchy (UCP).

 

Zwiedzający przekonają się również, że na świecie jest ok. 20 tys. gatunków pszczół. Organizatorzy wystawy nie zapomnieli też o najmłodszych. Przygotowany zostanie specjalny kącik edukacyjno-zabawowy. Pojawią się tu m.in puzzle, kolorowanki i inne niespodzianki.

 

Chcemy też pokazać film prezentujący pszczoły w trakcie ich działalności. Mam nadzieję, że taki uda się nakręcić na dachu budynku Wydziału Biologii, gdzie stoi niewielka pasieka – dodaje Wiesław Mikucki.

 

Bo wystawa to nie jedyne działania edukacyjne dotyczące pszczół, jakie zaplanowała największa podlaska uczelnia.


 

Na dachu Wydziału Biologii ustawiliśmy pięć uli. Całkiem niedawno zostały zasiedlone. Miastu przybyło ok. 30 tysięcy mieszkańców, bo tyle pszczół jest w naszych ekologicznych ulach. One już pracują. Liczymy, że jeszcze w maju będziemy mieć pierwsze miodobranie – mówi dr hab. Piotr Zieliński prof. UwB, dziekan Wydziału Biologii.

 

Uważa, że to świetny moment na propagowanie pszczelarstwa w mieście. Dlatego w planach wydziału jest m.in. organizacja spotkań z pszczelarzami. Skorzystają na tym także mieszkańcy. Przy okazji stałych wydarzeń realizowanych na Wydziale Biologii będą mogli bliżej przyjrzeć się pszczołom. Dzięki temu z łatwością odróżnią pszczołę od osy, bardziej i mniej przyjazne gatunki.

 

Życie miododajnych owadów będzie też relacjonowane w mediach społecznościowych.


 

Red. OKO

Fot. UwB/ Podlaskie24.pl

Uniwersytet w Białymstoku

1 1 vote
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy