W Drohiczynie powstała Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności

W Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Drohiczynie powstała Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA)

To kolejne miejsce na mapie Polski, w którym uczniowie mogą swobodnie eksperymentować i poznawać ciekawostki ze świata nauki.

– Centrum Nauki Kopernik podzieliło się swoją wiedzą i doświadczeniami. Przekazało część swojej wystawy – kilkanaście eksponatów plus do tego część praktyczna, która ma zachęcać młodzież i dzieci do tego, aby eksperymentowały, aby nie bały się odkrywać, jak funkcjonuje świat wokół nas – mówił wiceminister Dariusz Piontkowski podczas otwarcia (5.05) Stefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności.

Wiceminister zachęcał też dorosłych do zapoznania się z eksponatami i proponowanymi doświadczeniami.

Myślę, że nam, dorosłym, też się to przyda. Mniej więcej wiemy, jak coś funkcjonuje, ale dlaczego tak to działa, to już nie zawsze jesteśmy w stanie wytłumaczyć – mówił.

 

Sekretarz Stanu wyraził nadzieję, że trzecia SOWA, która powstała w województwie podlaskim po Suwałkach i Łomży, będzie miejscem nauki i zabawy, a odwiedzać ją będą szkolne i rodzinne wycieczki z południa województwa podlaskiego, ale także z Mazowsza i Lubelszczyzny.

W całej Polsce powstają kolejne Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności, czyli małe centra nauki, w których zgodnie z innowacyjnym podejściem praktykowanym od lat w Centrum Nauki Kopernik wiedzę zdobywa się poprzez samodzielne poszukiwanie i eksperymentowanie. W skład wystawy w Drohiczynie wchodzi 18 eksponatów interaktywnych oraz wyposażenie przestrzeni warsztatowej (Majsternia) służącej swobodnemu eksperymentowaniu i podejmowaniu wyzwań konstruktorskich. Wystawa dotyczy różnych dziedzin nauki, dzięki czemu zwiedzający mogą poznawać rozmaite aspekty świata przyrody, takie jak: ruch, światło, ludzki organizm.

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury wystartował w projekcie, dzięki któremu otrzymaliśmy promesę na uruchomienie tego centrum, co właśnie ma miejsce. Mamy tu 18 różnych eksponatów, ale to nie jest muzeum, bo każdy eksponat „ożywa” gdy do niego podchodzimy – wyjaśniał Rafał Siwek, dyrektor Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury w Drohiczynie.

Lokalne, małe centra nauki powstają w mniejszych miastach i miejscowościach (do 150 tys. mieszkańców) w całym kraju, w już istniejących instytucjach kultury oraz instytucjach naukowo-oświatowych (np. domy kultury, biblioteki, mediateki, galerie sztuki, muzea), w których działalność statutową lub programową wpisane jest popularyzowanie idei nauki, techniki, edukacji, sztuki i kultury. W każdej placówce można zwiedzać interaktywną wystawę oraz uczestniczyć w doświadczeniach i eksperymentach naukowych.

Red. M.L.

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy