Wizyta w Planetarium Uniwersytetu w Białymstoku 

Zarówno najmłodsi jak i nieco starsi pasjonaci kosmosu mogą poznać ciekawostki ze wszechświata odwiedzając Planetarium Uniwersytetu w Białymstoku. To pierwsze takie miejsce w regionie, w którym w kameralnej sali ze sferycznym ekranem można oglądać kosmos

Planetarium Uniwersytetu w Białymstoku mieści się w kampusie przy ul. Ciołkowskiego. Swoje podwoje szeroko otworzyło w czerwcu b.r. – głównie dla grup zorganizowanych. Można tam wybrać się np. rodzinnie.

– Zawsze jest dobry czas na to, by poznawać otaczającą nas rzeczywistość, zwłaszcza tę kosmiczną – mówi Dorota Sawicka z Centrum Popularyzacji Nauki Uniwersytetu w Białymstoku. – Zaaranżowana przestrzeń oraz samo miejsce bardzo podoba się naszym widzom. Swoich wielbicieli mają zarówno przygotowane filmy 2D, jak i pokaz 3D z ciekawą grafiką, animacją i muzyką. W czerwcu ciekawie czas spędzały u nas grupy szkolne, teraz przychodzą przedszkolaki i uczestnicy kolonii i półkolonii. Wizyta w planetarium – to może być ciekawe urozmaicenie wakacji – dodaje Dorota Sawicka.

Planetarium UwB to kameralna sala z półsferycznym ekranem o średnicy 7 metrów, mieszcząca 32 osoby. Widzowie mają do dyspozycji wygodne odchylane fotele, które umożliwiają komfortowe poznawanie tajemnic otaczającego nas świata. Najważniejszym elementem wyposażenia jest jednak nowoczesny system cyfrowej projekcji typu fulldome. Dodatkowo dwa rzutniki stanowiące system optyczny Navitar Fisheye (USA) o rozdzielczości 4K umożliwiają generowanie obrazu 3D oraz 2D wysokiej jakości.

To bardzo fajne miejsce. Super atrakcja dla dzieci. W ciekawy sposób przemycona jest taka wiedza dot. planet, faz księżyca – mówi pani Katarzyna, która z rodziną i znajomymi odwiedziła białostockie Planetarium.

To projekcja, która takim młodym zuchom potrafi wytłumaczyć MB a czym polegają fazy księżyca. W bardzo fajny obrazkowy sposób zostało to przedstawione dla małych widzów przede wszystkim – podkreśla pan Maciej.

Na pokazy można umówić się po wcześniejszym kontakcie z placówką za pośrednictwem strony internetowej szkoly.uwb.edu.pl

Rezerwację terminu seansu należy uzgodnić drogą mailową: planetarium@uwb.edu.pl najpóźniej 7 dni przed planowaną wizytą.

Rezerwacje telefoniczne można realizować: od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-17:00, a w weekendy jedynie mailowo. Tel.: + 48 451 171 314.

Propozycje filmowe w Planetarium dla widzów w różnym wieku:

„Myszki i księżyc” 2D – Księżycowa bajka dla ciekawskich dzieci (czas 16 min., grupa wiekowa 3+).
„Nieziemskie księżyce” 2D – podczas seansu odwiedzimy wybrane księżyce i dowiemy się o naprawdę zaskakujących rzeczach (czas 17 min, grupa wiekowa 7+).
„Wszechświat i cała reszta” 2D – niezwykła opowieść o nocnym niebie (czas 32 min., grupa wiekowa 10+).
„Na skrzydłach marzeń” 3D – zaprosimy do wspólnego odkrywania tajemnic latania (czas 35 min., wiek 7+).

Red. Monika Lenczewska

Fot. Monika Lenczewska/Podlaskie24.pl

UwB

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy