Białystok. Fotografia Wiktora Wołkowa zabytkiem miesiąca w Muzeum Podlaskim

Fotografia z cyklu „Koń” autorstwa związanego z regionem fotografika Wiktora Wołkowa – została zabytkiem miesiąca w Muzeum Podlaskim w Białymstoku. Można ją zobaczyć przez cały marzec w głównej siedzibie instytucji

Akcja „Zabytek miesiąca” została zapoczątkowana w Muzeum Podlaskim w 2021 r. Ma przybliżać historię przedmiotów ze zbiorów, których na co dzień nie można oglądać. Eksponaty prezentowane są w głównym holu głównej siedziby muzeum – w Ratuszu w Białymstoku. Zmieniają się co miesiąc.

W marcu eksponatem miesiąca została fotografia Wiktora Wołkowa z cyklu „Koń” z 1990 roku – poinformowało w piątek muzeum. Odbitka wykonana jest w sepii, przedstawia konia ciągnącego wóz ze ściętym zbożem. Na rewersie znajduje się pieczątka Wołkowa.

Fotografia znajduje się w zbiorach Muzeum Podlaskiego, które jest spadkobiercą dużej części twórczości związanego z regionem fotografika. Jak podkreśla muzeum, Wołkow to jeden z najważniejszych polskich pejzażystów-fotografików.

„Tematem jego fotografii było Podlasie, które szczególnie ukochał. Twierdził, że +nie trzeba jeździć po świecie, aby pokazać wszechświat+. Jego +wszechświat+ zbudowany był z obrazów, które tworzyła sama natura. Wschody i zachody słońca, woda, pola, zwierzęta, ptaki, zwyczajni ludzie i ich praca, krajobraz podlaskiej wsi ze starymi domami krytymi strzechą oraz przydrożnymi krzyżami – to główni bohaterzy jego fotografii” – zaznaczają muzealnicy.

Muzeum Podlaskie w Białymstoku ma w swoich zbiorach fotografie, negatywy, diapozytywy, slajdy oraz sprzęt fotograficzny Wołkowa. Od pewnego czasu instytucja zabiegała o utworzenie oddzielnego miejsca, gdzie spuścizna po fotografiku mogłaby być prezentowana. Udało się utworzyć oddział muzeum, Muzeum Fotografii Wiktora Wołkowa w Turośni Kościelnej, którego otwarcie zaplanowano w marcu.

Wiktor Wołkow urodził się 4 kwietnia 1942 roku w Białymstoku. Z wykształcenia był leśnikiem. Wraz z żoną mieszkał w Supraślu. Był członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Brał udział w licznych konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych, które przyniosły mu ponad sto nagród i wyróżnień. W 2005 roku został odznaczony Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Jest autorem wielu albumów fotograficznych m.in. „Wołkow”, „Biebrza”, „Krzyż” i „Słońce”. Zmarł 27 marca 2012 r. po ciężkiej chorobie.

W ramach akcji „Zabytek miesiąca” prezentowano dotychczas m.in. ceramiczną plakietę z wizerunkiem twarzy Józefa Piłsudskiego, datowaną na lata 30. ubiegłego wieku. W kolejnych miesiącach – m.in. przedwojenną figurę fajansową Niedźwiedź, srebrną lampę chanukową z 1875 r., ikonę Matki Bożej Pocieszenia z ok. 1500 r., radio z getta w Bielsku Podlaskim, średniowieczny naszyjnik odkryty w podlaskiej miejscowości Czarna Wielka, łyżkę należąca do zesłańca syberyjskiego czy książkę z biblioteki Izabeli Branickiej.

Muzeum Podlaskie to jedna z największych instytucji kulturalnych w regionie. Swoją główną siedzibę ma w Ratuszu w Białymstoku, gdzie mieści się galeria sztuki, a także osiem oddziałów, w tym m.in. Muzeum Ikon w Supraślu, Muzeum w Tykocinie oraz powstające Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Okopach.(PAP)

Red. M.L.

Fot. Muzeum Podlaskie

PAP Regiony

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy