Białystok. Grand Prix 33. recytatorskich 'Kresów” dla Izabeli Uczkoronyte z Litwy

Izabela Uczkoronyte z Litwy zdobyła nagrodę główną – Grand Prix – 33. Konkursu Recytatorskiego dla Polaków z Zagranicy „Kresy”

Wyniki ogłoszono w sobotę wieczorem w Białymstoku podczas uroczystej gali konkursu w Białostockim Teatrze Lalek.

„Kresy” imienia Adama Mickiewicza są prestiżowym przedsięwzięciem w środowiskach polskich za granicą. W tegorocznych spotkaniach finałowych w Białymstoku o nagrody rywalizowało 24 najlepszych recytatorów z 10 krajów: Białorusi, Litwy, Łotwy, Ukrainy, Mołdawii, Rumunii, Gruzji, Kazachstanu, Czech i Uzbekistanu.

Finaliści są wybierani w wielostopniowych eliminacjach w swoich krajach. Rywalizują w kilku kategoriach wiekowych. Co roku w grudniu do Białegostoku przyjeżdżają najlepsi recytatorzy z kategorii wiekowej powyżej 16. roku życia. Podczas tygodniowego pobytu w Białymstoku młodzi ludzie oglądali spektakle teatralne, doskonalili swoje umiejętności artystyczne na warsztatach. Z władzami Białegostoku i województwa podlaskiego spotkali się na wigilii. Pod kierownictwem reżysera Mateusza Tymury przygotowali na sobotnią galę specjalne widowisko inspirowane polską kulturą ludową.

Główny cel konkursu, który odbywa się od ponad 30 lat to promocja języka i literatury polskiej – zwłaszcza poezji – wśród młodych Polaków, którzy mieszkają poza Polską, a ich rodziny mają polskie korzenie. Repertuar konkursowy uczestnicy wybierają sami i jest on od lat przekrojem klasyki polskiej poezji, pojawiają się na nim także recytacje fragmentów prozy.

Pierwszą nagrodę 33. „Kresów” dostał Dominik Wołkonowski z Litwy, drugą Karolina Filipczyk z Czech, a trzecią Zigmars Litavnieks z Łotwy (nie odebrał nagrody z powodu wcześniejszego wyjazdu).

Nagrodę publiczności i specjalną nagrodę za interpretację utworu Adama Mickiewicza otrzymała Ksenia Urinowa z Uzbekistanu. Jak informowali wcześniej organizatorzy, w Uzbekistanie eliminacje „Kresów” odbywały się już wcześniej, ale finaliści do Białegostoku przyjechali po raz pierwszy.

Przewodniczący jury Piotr Damulewicz powiedział, że recytatorzy prezentowali wysoko poziom interpretacji tekstu, znajomości i poprawności języka polskiego, wrażliwości artystycznej, szacunku do polskiego słowa. Recytowali teksty największych polskich poetów, ale też pojawiły się fragmenty prozy noblistki Olgi Tokarczuk.

Patronem 33. „Kresów” był prezydent miasta Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Podkreślił, że okazja do słuchania poezji w wykonaniu młodych Polaków z zagranicy niesie za sobą wzruszenia, a Polska jest w sercach wielu osób, które są na co dzień daleko poza nią. Dodał, że „Kresy” są najlepszą promocją literatury i języka polskiego wśród tych, którzy są za granicą i mówią po polsku.

Koordynator polskiego Senatu ds. Polonii i Polaków za Granicą Robert Tyszkiewicz dodał, że konkurs pokazuje co roku, że nie jest inicjatywą przypadkową, a opartą na – jak to określił – „mocnych filarach” i jest potrzeba, aby dalej istniał, bo jest atrakcyjną formułą troski o język polski. Zapewniał o wsparciu Senatu dla takich inicjatyw.

We wszystkich eliminacjach 33. „Kresów” wzięło w 2024 r. udział ponad 2,3 tys. osób. Udało się je – choć nie bez utrudnień – przeprowadzić także w ogarniętej wojną Ukrainie (konkurs odbył się jedynie w Kijowie, w eliminacjach startowało ok. 500 osób). Reprezentanci tego kraju od lat uczestniczą w tym konkursie.(PAP)

 

Red. M.L

Fot. Stowarzyszenie Wspólnota Polska

PAP Regiony

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy