Białystok. Litewski krótki metraż „Tušinukas” z Grand Prix Festiwalu „Żubroffka”

Litewski krótki metraż „Tušinukas”, który wyreżyserował Adas Burkšaitis otrzymał Grand Prix 18. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych „Żubroffka” w Białymstoku – poinformowali w niedzielę wieczorem organizatorzy. O nagrody walczyły 102 filmy

Festiwal „Żubroffka”, którego ideą jest spotkanie kultur Wschodu i Zachodu, co roku odbywa się w grudniu, prezentowane są na nim krótkometrażowe filmy z całego świata. Organizowany jest przez Białostocki Ośrodek Kultury.

Na tegoroczną edycję festiwalu nadesłano ponad 1,1 tys. filmów z całego świata. Do konkursu wyselekcjonowano 102 z nich, które walczyły o nagrody w dziesięciu kategoriach. Ogłoszenie laureatów odbyło się w niedzielę wieczorem w kinie Forum.

Grand Prix tegorocznej „Żubroffki” zdobył litewski krótki metraż „Tušinukas” w reżyserii Adasa Burkšaitisa. Nagroda to 10 tys. zł.

Jury – jak napisało w uzasadnieniu – nagrodziło film: „Za scenariusz trzymający w napięciu od początku do końca, który zagęszcza się z każdą minutą coraz bardziej. Za mistrzowską kreację aktorską niejednoznacznej moralnie postaci i za wysoki poziom warsztatu reżyserskiego. Za to, że z pozoru sensacyjnej historii wyłania się prosta opowieść o kłamstwie z miłości. I za zakończenie w momencie, który więcej otwiera niż zamyka”.

Reżyser zdobył też nagrodę New Europe Talent Award.

Międzynarodowe jury przyznało nagrody w dziesięciu głównych kategoriach.

W kategorii filmów zagranicznych „Okno na Wschód” (filmy z krajów tzw. bloku wschodniego) najlepsza okazała się produkcja z Kosowa „Rruges” Samira Karahody. W drugiej zagranicznej kategorii, „Cały ten świat”, wygrała fińska animacja „Nun or Never”, którą stworzyła Heta Jaalinoja. Film ten otrzymał także nagrodę za najlepszą muzykę.

Nagrody zostały też przyznane w trzech kategoriach filmów polskich: w kategorii animacja nagrodzono film Marty Koch „Puste przestrzenie” (film otrzymał też nagrodę młodego jury), w kategorii dokument Martyny Peszko „Szalona miłość”, a w kategorii fabuła wygrał film Jana Bujnowskiego „Taniec w narożniku”.

W konkursie „Dzieciaki” nagrodzono dwa filmy: hiszpański „Fallin'” w reżyserii Carlosa Navarro oraz „#DOUDOUCHALLENGE”, który stworzyli francuscy artyści: Julie Majcher, Alexandra Delaunay-Fernandez, Sixtine Emerat, Marine Benabdallah-Crolais, Scott Pardailhe-Galabrun, Noemie Segalowicz. W kategorii „Młodzi” wygrała polska produkcja „Na niebie i na ziemi” w reżyserii Yulii Yukhymets.

Natomiast w konkursie „Na skraju”, gdzie oceniane są filmy eksperymentalne i videoart wygrał „Crazy Lotus” tajlandzkiego reżysera Naweena Noppakuna. A w konkursie „Music video” nagrodzono belgijski wideoklip „The Blaze: Madly” w reżyserii The Blaze.

W kategorii „Midnight shorts”, czyli filmów z pogranicza horroru, czarnej komedii i absurdalnego eksperymentu, główną nagrodę otrzymał „My Secret Cyberlove” wyreżyserowany przez Bartka Stankiewicza.

Główną nagrodę publiczności „Dzikiego żubra” zdobył film „Pies Pogrzebany”, który wyreżyserowała Kinga Pudełek.

Wybrano także najlepszą fabułę spośród wszystkich filmów i nagroda powędrowała do portugalsko-niemieckiej produkcji „Natureza Humana” w reżyserii Moniki Limy. Najlepszą animacją festiwalu okazał się francusko-kolumbijski film „La Perra”, który wyreżyserowała Carla Melo Gampert, a dokumentem – „Czyste niebo” Marcina Kundery.

Przyznano też nagrody m.in. za najlepsze zdjęcia, a filmy nagrodzili także dziennikarze polscy i zagraniczni.

W ramach festiwalu „Żubroffka” odbyły się też spotkania z twórcami, specjalne pokazy krótkich metraży, warsztaty i koncerty.(PAP)

Red. M.L

PAP Regiony

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy