Białystok. Na czas wakacji powraca niedzielne zwiedzanie z przewodnikiem w Muzeum Pamięci Sybiru

Na czas wakacji w Muzeum Pamięci Sybiru powracają cieszące się dużym zainteresowaniem odwiedzających – niedzielne zwiedzanie wystawy stałej z przewodnikiem. Pierwsza taka okazja – 7 lipca

Muzeum Pamięci Sybiru jest ogólnopolską instytucją zajmującą się m.in. tematyką deportacji Polaków na Wschód. Instytucja znajduje się w powojskowych magazynach przy ul. Węglowej, działa tam od 2021 roku.

Po raz trzeci muzeum powraca do swojego wakacyjnego pomysłu – zwiedzania wystawy stałej z przewodnikiem. Co roku cieszy się ona dużym zainteresowaniem. Jednorazowo może uczestniczyć w niej 25 osób.

„Począwszy od 7 lipca, w każdą wakacyjną niedzielę o godzinie 9.45 pracownik Muzeum Pamięci Sybiru zabierze zwiedzających w emocjonującą podróż po świecie Sybiru. Opowie o losach ludzi, rzuconych przez los w odległe i nieznane terytoria Rosji, a później Związku Sowieckiego. Przybliży dramatyczne historie osób deportowanych, ich codzienne życie i walkę o przetrwanie” – zachęca muzeum.

Zwiedzanie z przewodnikiem będzie też okazją do wysłuchania opowieści o pojedynczych eksponatach, o – jak podaje muzeum – „pozornie zwyczajnych przedmiotach, które skrywają niezwykłe historie ich właścicieli”.

W wakacyjnej ofercie Muzeum Pamięci Sybiru znalazły się też warsztaty skierowane do rodzin i grup zorganizowanych. To warsztaty przybliżające m.in. postać Misia Wojtka – żołnierza generała Andersa. Będzie możliwość poznania losów polskich zesłańców na Sybir z XIX wieku i dowiedzenia się, jaki był ich wpływ na rozwój terenów, na które trafili czy przeniesienia się w czasie do międzywojennego oraz wojennego Białegostoku.

Muzeum powołane zostało w 2017 r. Jego siedzibę w starych wojskowych magazynach przy ul. Węglowej otwarto w 2021 r. Wystawa stała jest główną częścią muzeum. Na ok. 2 tys. mkw. przedstawia historię polskiej obecności na Syberii – od carskich zsyłek w głąb Rosji po represje i zbrodnie sowieckie, w tym deportacje na wschód. Muzeum ma charakter narracyjny, oparte jest przede wszystkim na zebranych przez instytucje relacjach i wspomnieniach zesłańców, a także zgromadzonych i wyeksponowanych pamiątkach Sybiraków.(PAP)

 

Red. M. L.

Fot. arch. Podlaskie24.pl

PAP Regiony

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy