Białystok. Ponad 100 wydarzeń w ramach dwuletniego programu „Przestrzenie Sztuki Taniec”

Ponad 100 wydarzeń m.in. warsztatów dla choreografów i tancerzy, spektakli tanecznych czy działań edukacyjnych złoży się na ruszające „Przestrzenie Sztuki Taniec – Białystok”

Program potrwa dwa lata. Wydarzenia będą odbywać się w Białymstoku i kilku miejscowościach w regionie.

„Przestrzenie Sztuki Taniec” to program rozwijany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego pod auspicjami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od tego roku prowadzony jest w trybie dwuletnim.

Lokalnym operatorem w województwie podlaskim po raz kolejny jest Fundacja Rozwoju Sztuki Tańca wraz z Białostockim Teatrem Lalek i Białostockim Ośrodkiem Kultury.

„Nasz program tegoroczny jest programem kontynuacji oraz programem poszukiwań” – powiedziała koordynatorka projektu Karolina Garbacik z Fundacji Rozwoju Sztuki Tańca.

Wyjaśniła, że kontynuacja to współpraca z ośrodkami i partnerami z poprzednich edycji, będzie to też kontynuacja rozpoczętych wcześniej działań. Natomiast poszukiwania dotyczyć mają nowych grup odbiorców. Garbacik dodała, że program tej edycji zakłada, że każdej premierze będą towarzyszyły działania edukacyjne i społeczne, by każdy mógł spojrzeć na taniec z różnych perspektyw.

Na tę edycję programu złożą się w sumie 102 wydarzenia, w tym zaplanowano 11 premier spektakli tanecznych. W „Przestrzenie sztuki” zaangażowanych zostanie ponad 160 artystów.

Działania obejmą prezentacje różnych spektakli tanecznych, projekty edukacyjne, społeczne, warsztaty, rezydencje taneczne czy spotkania z artystami. Stworzona w ubiegłym roku wystawa fotografii w technice mokrego kolodionu autorstwa Andrzeja Górskiego, prezentująca podlaskich tancerzy, będzie pokazywana w różnych ośrodkach. W przyszłym roku zaplanowano m.in. konferencję o tańcu a także badania dotyczące tańca w regionie. Garbacik podkreśliła, że obecne „Przestrzenie” to odpowiedź na potrzeby artystów i partnerów tego przedsięwzięcia.

Działania zaplanowano nie tylko w Białymstoku, ale też w kilku miejscowościach: Łapach, Łomży i Sejnach (Podlaskie), w Ełku, Olecku i Węgorzewie (Warmińsko-mazurskie) oraz w Ostrowi Mazowieckiej (Mazowieckie).

Obecnie w ramach programu ogłaszane są otwarte nabory do kilku projektów. Pierwszym z nich jest konkurs na premierę, która ma się odbyć 1 września w Białostockim Teatrze Lalek. Do końca tygodnia mają się pojawić ogłoszenia o naborach do działań edukacyjnych i na prezentację spektakli tanecznych. Szczegóły są zamieszczane na stronie internetowej Fundacji Rozwoju Sztuki Tańca.

Obecni na konferencji prasowej dyrektorzy Białostockiego Teatru Lalek i Białostockiego Ośrodka Kultury podkreślali, że „Przestrzeni sztuki” to bardzo rozwijające i inspirujące wydarzenie. Jacek Malinowski, dyrektor BTL, zaznaczył, że teatr lalek zawsze był blisko tańca, a współczesny teatr tańca pokazuje jak blisko mu do teatru lalek. Natomiast Grażyna Dworakowska, dyrektorka BOK, zwróciła uwagę, że ośrodek od dawna włącza prezentacje taneczne do swojego programu, pokazy odbywają się co roku w ramach jednej z największych imprez BOK Dni Sztuki Współczesnej.

„Przestrzenie Sztuki Taniec 2024-2025 Białystoku” otrzymały dofinansowanie z MKiDN w wysokości 950 tys. zł. Garbacik poinformowała, że projekt dofinansowano też z budżetu Białegostoku.(PAP)

Red. M. L.

Fot. Przestrzenie Sztuki Taniec – Białystok

PAP Regiony

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy