Białystok. Wystawa „40. rocznica stanu wojennego”


Muzeum Wojska w Białymstoku od 13 grudnia br. zaprasza do obejrzenia wystawy „40. rocznica stanu wojennego”

Ekspozycja opowiada o sytuacji w jakiej znalazło się społeczeństwo polskie na początku lat 80. XX wieku. Trudności zaopatrzeniowe, długie kolejki, rosnąca inflacja oraz apatia i nadużycia władzy były codziennym obrazem rzeczywistości. Ten czas to także strajki zakładów pracy oraz powstanie „Solidarności” i próba dialogu z władzą, który zakończył się 13 grudnia 1981 roku.

Autorem wystawy jest Piotr Białokozowicz, pracownik Muzeum Wojska.

– Opowiadamy o narodzinach białostockiej Solidarności, która powstawała w istniejących wówczas zakładach przemysłowych. Środkiem ciężkości wystawy są relacje białostoczan bezpośrednio zaangażowanych w działalność związkową a w dalszej perspektywie opozycyjną –wyjaśnia autor.

Wystawa pokazuje niepewność jutra i poczucie zagrożenia jakie było udziałem zwykłych ludzi w tym trudnym dla naszego kraju czasie. Na wystawie wykorzystano fotografie i materiały pokazujące życie codzienne oraz protesty społeczne jakie miały miejsce w tym czasie.

Ekspozycja prezentowana jest na Skwerze Armii Krajowej w pobliżu Pałacyku Gościnnego i Muzeum Wojska w Białymstoku

Przygotowana została z materiałów własnych instytucji, Muzeum Podlaskiego w Białymstoku oraz Białostockiego Centrum Kultury/Centrum im. Ludwika Zamenhofa. Instalację można oglądać do końca stycznia 2022 roku.

 

Red. Monika Lenczewska

Fot. Monika Lenczewska/Podlaskie24.pl

Muzeum Wojska w Białymstoku

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy