Białystok wzbogaci się o kolejny folkowy mural!

Białystok wzbogaci się o kolejny folkowy mural! Nowe malowidło powstaje na ścianie bloku przy ul. Marii Curie-Skłodowskiej 13. Pomysłodawcą działania jest Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej.

Na muralu o wymiarach 6*27 metrów ujrzymy wzór przeniesiony z podlaskiej tkaniny dwuosnowowej. Autorką tkaniny jest, pochodząca z okolic Janowa, Felicja Puzanowska. Dzieło nosi tytuł „Cztery pory roku”. Autorem wielkoformatowego malowidła jest z kolei znany białostocki malarz i grafik, Grzegorz Radziewicz. Efekty pracy artysty białostoczanie będą mogli podziwiać już za kilka dni.

Mural przy ul. Skłodowskiej 13 to kolejne malowidło przedstawiające w nowoczesnej formie to, co na Podlasiu najlepsze, czyli bogactwo kultury ludowej. Kilka lat temu przy ul. Radzymińskiej w Białymstoku, z inicjatywy ówczesnego Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury, powstała „Tkana opowieść o chłopcu i pieczeniu chleba” – mural wykorzystujący motywy zaczerpnięte z podlaskiej tkaniny dwuosnowowej autorstwa tkaczki Lucyny Kędzierskiej z Wasilkowa.

Street art jest wspaniałym nośnikiem promującym twórczość ludową jako dziedzinę nie tylko interesującą, ale również niebywale inspirującą, wpisującą się tym samym w wymiar współczesności. Dzięki takiemu połączeniu podlaski folk po raz kolejny „wychodzi” na ulice i coraz śmielej zaczepia przechodniów. Dzięki temu czasy, kiedy spotkanie z folklorem możliwe było tylko w skansenie bądź na festiwalach minęły bezpowrotnie.

Red. Marta Śliwińska

Fot. Marta Śliwińska/Podlaskie24.pl

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy