Kończą się Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej

Zespół muzyki cerkiewnej „Varslavia” z Warszawy zdobył Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu „Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej” w Hajnówce

W części konkursowej wzięło udział 25 chórów i zespołów z kraju i zagranicy, rywalizujących w kilku kategoriach.

W sobotę po południu międzynarodowe jury ogłosiło laureatów tegorocznej edycji tego festiwalu. Zakończy go koncert najlepszych wykonawców, spośród uczestników reprezentujących Polskę, Litwę, Łotwę, Macedonię i Serbię.

W związku z agresją rosyjską na Ukrainę i związaną z tym sytuacją międzynarodową – podobnie jak w dwóch minionych latach – również w tegorocznym festiwalu nie wzięli udziału wykonawcy z Rosji, Białorusi i Ukrainy, czyli z krajów tradycyjnie kojarzonych z prawosławiem.

Wszystkie przesłuchania odbywały się w hajnowskim soborze św. Trójcy, gdzie odbędzie się też sobotni koncert galowy.

Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej odbywają pod patronatem Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Cechą charakterystyczną tego festiwalu jest liczny udział chórów parafialnych, na co dzień wykonujących muzykę cerkiewną podczas uroczystości religijnych.

„Śpiew cerkiewny niesie piękno, któremu trudno się oprzeć, rozbudza w ludziach wdzięczność i skruchę, miłość i wrażliwość, wolę poprawy siebie, łączy ludzi (…), jest żarliwą modlitwą wyrażoną słowem i muzyką” – mówił podczas ogłaszania wyników dyrektor festiwalu ks. Michał Niegierewicz.

Podkreślał, że dla zespołu chóralnego muzyka cerkiewna jest sprawdzianem jego dojrzałości i duchowości, dla słuchacza – „źródłem przeżywania nieopisanej radości, ciepła i spokoju”.

Przewodniczący jury prof. Włodzimierz Wołosiuk mówił, że wykonawcy zaprezentowali wiele nowych, nieznanych utworów; zapowiedział opisanie tego w specjalnej pofestiwalowej publikacji.

W tym roku jurorzy oceniali chóry w pięciu kategoriach: chórów parafialnych wiejskich, parafialnych miejskich, chórów dziecięco-młodzieżowych, chórów innych oraz akademickich.

W kategorii chórów parafialnych wiejskich pierwsze miejsce jury przyznało chórowi „Chabry” z parafii prawosławnej pw. Podwyższenia Krzyża Pańskiego z Narwi. Wśród chórów parafialnych miejskich przyznano dwie równorzędne pierwsze nagrody: serbskiemu chórowi Pierwszego Belgradzkiego Towarzystwa Śpiewaczego z Belgradu oraz katedralnemu chórowi soboru Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Wilnie na Litwie.

Wśród chórów dziecięco-młodzieżowych pierwsze miejsce zdobył dziecięcy chór świętych Cyryla i Metodego z miasta Wełes w Macedonii Północnej. W grupie chórów innych pierwsze miejsce wspólnie zdobyły: chór „Elpa” z Sałaspils na Łotwie oraz chór Centrum Myśli Jana Pawła II z Warszawy.

Wśród chórów akademickich najlepszym okazał się zespół żeński Wydziału Edukacji Muzycznej Chóralistyki i Rytmiki Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

To 43. edycja powstałego w Hajnówce festiwalu. Przez wiele lat odbywał się on w tym mieście jako Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka”. Od 2002 roku nosi nazwę Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej i organizowany jest z błogosławieństwem zwierzchnika Cerkwi w Polsce metropolity Sawy. Tegoroczna edycja festiwalu wpisuje się w jubileusz stulecia autokefalii (niezależności) Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka” ponad 20 lat temu przeniesiony został do Białegostoku. Jego tegoroczna edycja, która odbędzie się na przełomie maja i czerwca, również organizowana jest jako 43. Poświęcona będzie pamięci zmarłego w styczniu prof. Romualda Twardowskiego – kompozytora związanego przez wiele lat z tą imprezą. Był on głównym konsultantem artystycznym i przewodniczącym festiwalowego jury, a przez ostatnich 20 lat – również prezesem zarządu, organizującej festiwal, Fundacji „Muzyka Cerkiewna” w Hajnówce.(PAP)

Red. M. L.

Fot. Facebook /Zespół muzyki cerkiewnej „Varslavia”

PAP Regiony

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy