Odkrywamy Korycin

Siedlisko we wsi Białostoczek, zagroda z Aulakowszyzny, wiatrak z Milewszczyzny, dom w Zabrodziu – to tylko kilka obiektów, których wartości architektoniczne i kulturowe można było podziwiać podczas wystawy „Odkrywamy Korycin”, której otwarcie nastąpiło 14 stycznia w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Białymstoku.

„Odkrywamy Korycin – dokumentacja wartości architektoniczno-kulturowych Gminy Korycin”, bo tak brzmi pełna nazwa zaprezentowanej wystawy, stanowi rezultat trwających kilka miesięcy badań architektoniczno-etnograficznych prowadzonych przez studentów III roku Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej. Zebrane prace składają się z serii fotografii obiektów o wartościach kulturowych, rysunków architektonicznych domów, układów i wystrojów wnętrz oraz spisanych fragmentów rozmów z mieszkańcami wsi i ich wspomnień. To wszystko pozwoliło stworzyć artystyczną kompozycję ukazującą ducha miejsca tych terenów.

,,Chcę Wam wszystkim pogratulować, ponieważ zrobiliście fantastyczną rzecz. Okazuje się, że Białystok i Wydział Architektury Politechniki Białostockiej powoli stają się tym miejscem, które zapisuje to, co najlepsze na całym Podlasiu. Wydaje mi się, że powstają rzeczy ważne dla tego regionu i rzeczy, które mam nadzieję, będą służyć przez wiele lat. „– mówił podczas spotkania Adam Musiuk, wiceprezydent Białegostoku.

 

Istotą projektu prowadzonego pod opieką dr inż. arch. Magdaleny Sulimy i dr. hab. inż. arch. Jarosława Szewczyka, prof. PB, jest przekazanie wiedzy o dziedzictwie kulturowym gminy Korycin, poznanie jej historii, tradycji i przetrwałych tu wartości materialnych i duchowych.

 

,,Staramy się, ab tę przeszłość wydobywać jak najgłębiej, jak najmocniej, żeby przeszłością uczyć się teraźniejszości i przyszłości. Tego typu przedsięwzięcia są niezwykle cenne, dla nas, mieszkańców małych ojczyzn i dla nas, mieszkańców tego niezwykłego regionu” – zauważył Mirosław Lech, wójt gminy Korycin.

Wystawa ma mieć charakter mobilny, będzie krążyć po regionie po to, by zainteresować kolejne osoby. Jej celem jest przekazanie wiedzy oraz doświadczeń zdobytych na temat gminy Korycin – poza czysto architektonicznymi rzutami i przekrojami na planszach znajdujemy coś jeszcze – tradycję tych miejsc, wartości duchowe i materialne.
Podczas wernisażu studenci podkreślali ogromne zaangażowanie mieszkańców gminy Korycin.

,,Najciekawszy był kontakt z ludźmi, poznanie ich samych, a nie tylko budynków. Na zdjęciach można zauważyć, że na cegłach, z których zbudowano kościół w Korycinie, znajdują się odciski palców ludzi, którzy te cegły wypiekali. Zachowały się także stuletnie posadzki. Ten kościół nie jest tylko obiektem, ale też historią.” – podkreślali Nikola Bycka i Marcin Ładny, zdobywcy pierwszej nagrody ufundowanej przez wójta gminy Korycin i dyrektora GOKSiT w Korycinie.

Wystawa to nie tylko wspaniała dokumentacja dziedzictwa kulturowego gminy Korycin, ale też współpraca i zaangażowanie w działanie kilku podmiotów i instytucji. Partnerami tegorocznej edycji projektu są: Podlaska Regionalna Organizacja Turystyczna, Wydział Architektury PB, WOAK w Białymstoku, Gmina Korycin, Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Korycinie.

Red. Marta Śliwińska

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy