Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie


Święto kultury kurpiowskiej w Nowogrodzie

Zespoły, śpiewacy i instrumentaliści, gawędziarze oraz wielbiciele kurpiowskiej kultury zjechali w niedzielę (19.06) do Nowogrodu. Po raz 29. odbyły się tam Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej (ODKK).

Zitojcie do nas, wszyscy Kurpie i wszyscy inaczej odziani – wicemarszałek Marek Olbryś powitał obecnych tradycyjną formułą w Związku Kurpiów.

Skansen jest symbolem kultury kurpiowskiej i dobrze, że wydarzenie o takich tradycjach, jak Dni Kultury Kurpiowskiej dzieje się wśród obiektów skansenu. To powinien być nowy znak naszej działalności w tym miejscu – otwartość na tradycje, ale też nowe inicjatywy, które jednoczą i wzmacniają Kurpiów. Jesteśmy tu dzisiaj wielką kurpiowską rodziną – podkreślał.

Od początku organizatorem Dni jest Regionalny Ośrodek Kultury (ROK) w Łomży. Tym razem wydarzenie zorganizowane zostało wspólnie z  marszałkowskim Muzeum – Skansenem Kurpiowskim im. Adama Chętnika.

To, co dobre kontynuujemy, wprowadzamy nowe elementy. Skansen to przepiękne miejsce w historii całej kultury narodowej. Kilka dni temu gościliśmy przedstawicieli miast zaprzyjaźnionych z Łomżą, m.in. z Włoch czy Ukrainy. Byli zachwyceni pięknem tego miejsca. Już teraz zapraszam 21 sierpnia na Niedzielę Świętego Rocha – mówił Juliusz Jakimowicz, dyrektor skansenu.

Natomiast dyrektor łomżyńskiego ROKu Jarosław Cholewicki podkreślił, że po raz pierwszy w całej tradycji ODKK, scena stanęła w pobliżu zabytkowego młyna wodnego, a zaledwie kilka razy uczestnicy wydarzenia gościli wewnątrz skansenu, a nie na stałej scenie nad Narwią tuż za ogrodzeniem obiektu.

Po dwóch latach pandemicznej przerwy wróciliśmy do tradycyjnego spotkania artystów i widzów. Jest ponad 50 zespołów, muzyków, śpiewaków, gawędziarzy z trzech województw. Większość we wspaniałych kurpiowskich strojach, które – choć to może nie wygląda – dobrze chronią przed upałem  – poinformował Jarosław Cholewicki.

Atrakcją imprezy były zajęcia warsztatowe dotyczące unikalnych zawodów. Była tkaczka, kowal, wycinankarka i specjalista gry na harmonii pedałowej. Wokół rozstawiły się stoiska z regionalnymi smakołykami (m. in. z piwem jałowcowym i kwasem chlebowym), wyrobami rękodzieła.

Przez kilka godzin na scenie kolejno swoje talenty prezentowali uczestnicy konkursu XXIX Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej. Widowisko przeplatane było występami zespołów towarzyszących m.in. Skiela


Dziadek miałby ogromną satysfakcję, a naszym zadaniem na przyszłość jest, aby tu było tego dnia jeszcze większe kurpiowskie zgromadzenie – powiedział Jacek Chętnik, wnuk założyciela skansenu w Nowogrodzie.

Red. M.L.

Fot. Maciej Gryguc/UMWP

Wrota Podlasia

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy