„Pieśni nabożne” F. Karpińskiego w zbiorach Książnicy Podlaskiej

Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku podczas aukcji antykwarycznej w Krakowie zakupiła starodruk z 1792 r. To „Pieśni nabożne” Franciszka Karpińskiego, pochodzące z biblioteki Emila Zegadłowicza. Ze wstępnych badań wynika, że jest to pierwsze wydanie tego dzieła.

To nabytek tym bardziej cenny, bo związany z naszym regionem. Część „Pieśni nabożnych” powstała bowiem podczas pobytu Franciszka Karpińskiego w Białymstoku na dworze Izabeli Branickiej. Całość została wydrukowana w drukarni ojców bazylianów w Supraślu.

To bardzo ważne, że dzieła wydrukowane w drukarni ojców bazylianów w Supraślu, autorstwa Franciszka Karpińskiego, związanego z Białymstokiem poprzez wizyty na dworze Izabeli Branickiej, wróciły do naszego regionu – podkreśliła Jolanta Gadek, dyrektor Książnicy Podlaskiej. – Te utwory zostały wydane w związku z pierwszą rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja, nam udało się je zakupić w roku stulecia odzyskania niepodległości przez Białystok. Poza tym to właśnie tutaj – w stolicy województwa podlaskiego, przyznawana jest Ogólnopolska Nagroda Literacka im. Franciszka Karpińskiego.

Książnica Podlaska od dłuższego czasu poszukiwała tego rodzaju starodruków. Na aukcjach pojawiają się one bardzo rzadko.

Pieśni nabożne

Pierwsza znana wzmianka o pracy nad tekstami Pieśni nabożnych zawiera list Karpińskiego do ks. Marcina Poczobuta z dnia 6 sierpnia 1787 r. Poeta przebywał wówczas na wakacjach w Białymstoku u Izabeli Branickiej.

Za wiersze przysłane dziękuję: przyłączam moje pieśni dla pospólstwa, które tu zrobiłem, i śpiewać je wkrótce w kościele będą.

Do listu dołączone zostały wczesne redakcje trzech pieśni: Pieśni porannej, Pieśni podczas pracy i Pieśni wieczornej. Ukazały się one w 1792 r. w Drukarni Bazylianów Supraskich.

Egzemplarz Pieśni nabożnych Franciszka Karpińskiego jest 142 starodrukiem w zbiorach Książnicy Podlaskiej i jednocześnie 21 woluminem „druków supraskich”.

 

Red. Marta Śliwińska/WrotaPolasia/Książnica Podlaska

Fot. Książnica Podlaska/WrotaPodlasia

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy