Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku zaprasza do podróży teatralnej z „PIKusiem”

Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku zaprasza do podróży teatralnej z „PIKusiem”

PIK przygotował dwie publikacje do kreatywnych zadań dla dzieci i młodzieży. Powstały w ramach projektu „PIKtoGRAmy”, który za cel stawia sobie inspirację młodych ludzi do twórczych poszukiwań teatralnych.

– Tytułowy bohater PIKuś jest lalką teatralną, która przybliża podstawowe zagadnienia związane ze światem teatru – informuje Piotr Dołżyński z Działu Promocji PIK. – Razem z nim odbywamy podróż po różnych zakątkach świata i dowiadujemy się ciekawostek teatralnych. Szereg zadań do samodzielnego lub wspólnego rozwiązywania sprawia, że wycieczka z PIKusiem nie jest nudna. W książeczkach oprócz wiedzy podanej w ciekawy sposób i szarad, znajdują się propozycje gier planszowych i karcianych. Dla starszych czytelników wyprawa do teatralnego świata przybiera formę travel journala – dziennika podróży z zadaniami do zaplanowania i wykonania. Publikacje zawierają w sobie wskazówki jak zrealizować mini przedstawienie w domu oraz kody QR do filmów instruktażowych, zamieszczonych na kanale YouTube PIK. – Dla dzieci młodszych (5-10 lat) proponujemy „Teatralne podróże małe i duże – czyli z PIKusiem przez świat”. Do starszych dzieci i młodzieży (10-14 lat) dedykujemy „Teatralne podróże – teatralny travel journal” – dodaje Piotr Dołżyński.

Koordynatorki projektu oraz autorki publikacji zachęcają do kreatywnego czasu spędzonego wspólnie z rodziną na zabawie w teatr.

Zeszyty mogą stać się także inspiracją dla instruktorów teatralnych, animatorów kultury i nauczycieli jako gotowe scenariusze zajęć.

Obie publikacje można zobaczyć w wersji elektronicznej na stronie www.pikpodlaskie.pl

„PIKtoGRAmy” to cykl działań teatralnych adresowanych do dzieci i młodzieży z województwa podlaskiego, realizowanych przez Podlaski Instytut Kultury od czerwca tego roku.

Do tej pory w ramach  projektu zrealizowano: warsztaty teatralne w czerwcu, sześciodniowy Wojewódzki Przegląd Twórczości Dziecięcej i Młodzieżowej „PIKuś”, dwutygodniowe letnie warsztaty teatralne połączone z premierami spektakli, konsultacje merytoryczne dla grup teatralnych z województwa podlaskiego oraz 9 profesjonalnych spektakli teatralnych i koncertów. W ramach inicjatywy powstały również wydawnictwa edukacyjne dla dzieci. Projekt ma na celu inspirowanie amatorskiego środowiska teatralnego do poszukiwań twórczych, rozwijanie młodych talentów oraz szerzenie kultury żywego słowa. Został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

Red. M.L.

Fot. PIK

Podlaski Instytut Kultury

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy