Przesłuchania konkursowe Hajnowskich Dni Muzyki Cerkiewnej

Koncert polskich chórów, w zdecydowanej większości parafialnych, rozpoczął w czwartek (16.05) przesłuchania konkursowe tegorocznej edycji Hajnowskich Dni Muzyki Cerkiewnej

W dwudniowej części ocenianej przez międzynarodowe jury weźmie udział 25 chórów i zespołów z Polski, Litwy, Łotwy, Macedonii i Serbii.

Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej odbywają pod patronatem Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Cechą charakterystyczną tego festiwalu jest liczny udział chórów parafialnych, na co dzień wykonujących muzykę cerkiewną podczas uroczystości religijnych.

Wszystkie prezentacje mają miejsce w soborze św. Trójcy w Hajnówce (Podlaskie). W czwartek w konkursie wystąpiły chóry z parafii prawosławnych m.in. w Starym Korninie, Dubinach, Czyżach, Narwi, Bielsku Podlaskim, Hajnówce, Siemiatyczach i Białymstoku. Zaprezentował się też zespół żeński Wydziału Edukacji Muzycznej Chóralistyki i Rytmiki Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz chór miasta Białegostoku.

W piątek, oprócz polskich wykonawców, w przesłuchaniach konkursowych wezmą też udział chóry z Litwy, Łotwy, Macedonii i Serbii. W związku z agresją rosyjską na Ukrainę i sytuacją międzynarodową – podobnie jak w 2022 i 2023 roku – również w tegorocznym festiwalu nie biorą udziału wykonawcy z Rosji, Białorusi i Ukrainy, czyli z krajów tradycyjnie kojarzonych z prawosławiem. Ogłoszenie wyników i koncert laureatów odbędą się w sobotę.

To 43. edycja powstałego w Hajnówce festiwalu. Przez wiele lat odbywał się on w tym mieście jako Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka”. Od 2002 roku nosi nazwę Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej i organizowany jest z błogosławieństwem zwierzchnika Cerkwi w Polsce metropolity Sawy. Tegoroczna edycja festiwalu wpisuje się w jubileusz stulecia autokefalii (niezależności) Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka” ponad 20 lat temu przeniesiony został do Białegostoku. Jego tegoroczna edycja, która odbędzie się na przełomie maja i czerwca, również organizowana jest jako 43. Poświęcona będzie pamięci zmarłego w styczniu prof. Romualda Twardowskiego – kompozytora związanego przez wiele lat z tą imprezą. Był on głównym konsultantem artystycznym i przewodniczącym festiwalowego jury, a przez ostatnich 20 lat – również prezesem zarządu, organizującej festiwal, Fundacji „Muzyka Cerkiewna” w Hajnówce.(PAP)

Red. M. L.

Fot. Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej

PAP Regiony

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy