„Wieś Podlaska” – promocja albumu

Ziemia pokryta puszczami, poprzecinana rzekami i urokliwymi ruczajami – to Podlasie, tereny cudowne, mieniące się kolorami, otwierające przed nami swe gościnne ramiona. Między innymi taki obraz naszego regionu rysuje się w najnowszym albumie „Wieś Podlaska”. Dziś w Książnicy Podlaskiej, w ramach cyklu „Środy Literackie”, dobyło się spotkanie autorskie połączone z promocją tego najnowszego wydawnictwa!

(…) z okna pędzących pojazdów widać jedynie bryły domów i fragmenty podwórek, siatkę pól, kępy drzew, czasem gniazdo bocianie. Jadąc po raz kolejny tą samą drogą bardziej zwracamy uwagę na nowe elementy pejzażu niż na te już opatrzone. A już najmniej na tamtejszych mieszkańców skrywających swe radości i smutki, pragnienia i marzenia. – czytamy we wstępie „Wsi Podlaskiej”.

Na kolejnych stronach publikacji, której autorami są prof. Adam Czesław Dobroński i Anna Worowska, znajdziemy zdjęcia tak naturalne, jak naturalny i piękny jest nasz podlaski krajobraz. Wystarczy znaleźć czas, wykorzystać nieco wyobraźni i wykazać się cierpliwością, by do niego dotrzeć, zobaczyć, zauroczyć się, a wtedy to już prosta droga o tego, by wracać w te magiczne miejsca częściej.

Łatwiej jest oddać piękno przyrody, łatwiej jest namierzyć zabytek, opowiedzieć o nim. Trudno jest przedstawić samych mieszkańców wsi – tych starszych, młodych i najmłodszych. A jeszcze trudniej jest tworzyć ich mentalność, sposób myślenia, mówienia, postrzegania rzeczywistości. Tego nie da się przedstawić w albumie, ale można to zrobić, jeżeli rozmawia się z ludźmi i to jest fantastyczne. I niech ten album państwa do tego zachęci. – podkreślał podczas spotkania prof. Adam Dobroński, współautor publikacji. Przy tworzeniu tego albumu zależało nam, aby zaznaczyć zachodzące zmiany, ale też móc wyobrazić sobie, jak wieś ta może wyglądać za kilka bądź kilkanaście lat, na ile będzie się zmieniała. – dodał.

Anna Worowska, autorka większość zdjęć, starała się wyjść poza przyjęty kanon fotograficzny. Dlatego też w albumie znajdziemy ujęcia zaskakujące, czasami humorystyczne, ale z pewnością prawdziwe.

Jeżeli coś się zmienia, to nie znaczy, że zmienia się na gorsze lub lepsze, tylko, że jest inaczej. Niektóre nowe budynki mieszkalne, czy gospodarskie są naprawdę bardzo piękne. – zauważyła Anna Worowska.

Książka nie skupia się wyłącznie na aspekcie przyrodniczym Podlasia. Można nawet powiedzieć więcej – przyroda tworzy jego klimat. Podróż po regionie zaczynamy wzdłuż rzek – Narwi, której barwa wody zmienia się w zależności od odcinka, dalej Biebrza ze swoimi bagnami i niesamowitymi zjawiskami, tłumnie ściągająca łowców niezwykłych ujęć i wreszcie Bug, mocarny i zdradliwy, a zarazem malowniczy.

Od przyrody przechodzimy do wymiaru historycznego – twórcy albumu starali się pokazać dzisiejsze województwo podlaskie jako krainę często nadgraniczną, gdzie przeplatały się różne wartości historyczne, gdzie tworzyły się nowe wzorce. Zawarto w nim nie tylko dzieje regionu, ale też wcześniejszych krain wchodzących w jego skład, chociażby Mazowsza. Nie zapominano też o ziemiach wschodnich, odwołując się do odmienności i nietypowych wymiarów tamtych terenów.

Kolejnym ważnym aspektem albumu jest lokalna architektura. Wieś podlaska nie zmieniła się przecież całkowicie, nadal istnieją obszary chronione, nienaruszone przez współczesność, jak np. Kraina Otwartych Okiennic.  Publikacja została również wzbogaca o ciekawe, a niekiedy zabawne anegdoty i lokalnej historie.

Pokolenia przemijają, ale wieś trwa i trwa tradycja. I ta tradycja jest tą wartością, którą powinniśmy ocalić – nie po to, żeby ją ślepo naśladować, bo to można zrobić na deskach teatralnych, czy zaśpiewać. W tradycji należy doszukać się tej celowości, mądrości ludowej, tego, z czego dzisiaj niektórzy sobie żartują, a my zachowajmy szacunek i powagę względem tego, co nasi przodkowie robili. –  zachęcał prof. Adam Dobroński.

Album „Wieś podlaska” Adama Czesława Dobrońskiego i Anny Worowskiej jest zadaniem zrealizowanym przy wsparciu finansowym Województwa Podlaskiego w Białymstoku.

Adam Czesław Dobroński  – prof. Uniwersytetu w Białymstoku. Badacz i popularyzator Podlasia, Mazowsza oraz ziem byłego Wielkiego Księstwa Litewskiego. Redaktor i współautor m. in. „Historii województwa podlaskiego”, „Dziejów Białegostoku”, publikacji łomżyńskich i augustowsko-suwalskich, autor biografii prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego.

Anna Worowska – białostoczanka, biolog, członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Fotografuje przyrodę, krajobraz, zabytkową architekturę. Nagrodzona i wyróżniona w licznych konkursach fotograficznych, autorka wielu wystaw i albumów (m. in. „Brzoza”, „Sen drewna i jawa życia”, „Ziemia Zabłudowska”, „Podlaskie krainy”.

Red. Marta Śliwińska

Fot. Marta Śliwińska/Podlaskie24

Magia Podlasia w Książnicy

Fotografuje gwiazdy, pochodzi z Podlasia. Wywiad z Dawidem Klepadło – foto

 

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy