600 tysięcy na meczet, cerkiew i międzypokoleniowe centrum

Ponad 600 tys. zł z funduszy unijnych na podlaskie zabytki i międzypokoleniowe centrum

Kolejne unijne pieniądze trafią do lokalnych społeczności za sprawą konkursów zorganizowanych przez Lokalne Grupy Działania – Szlak Tatarski i Tygiel Doliny Bugu. Tym razem zostaną wsparte zabytki, które są ważne dla prawosławnej i tatarskiej społeczności naszego regionu. W czwartek (28.01) zarząd województwa podjął decyzję o przyznaniu dofinansowania trzem projektom.

– Nasze województwo jest wyjątkowe. Jego bogata historia i wielokulturowość wyróżniają Podlaskie na tle innych regionów. Dlatego dbamy o miejsca ważne dla mieszkańców wyznających różne religie. Dotacje w wysokości 230 tys. zł pomogą w generalnym remoncie meczetu w Bohonnikach, a także zabytkowej cerkwi w Ostrowie Północnym – zapowiada marszałek Artur Kosicki.

100 000 zł na meczet w Bohonikach

Meczet w Bohonikach (gm. Sokółka) to jedna z dwóch świątyń muzułmańskich znajdujących się na Szlaku Tatarskim w województwie podlaskim.

Ten ośrodek kultury tatarskiej, dzięki przyznanej dotacji w wysokości ponad 100 tys. zł przejdzie generalny remont.

Prace będą prowadzone w pierwszej połowie 2021 roku. Ich całkowita wartość to ponad 120 tys. zł.

Projekt został złożony przez  Muzułmańską Gminę Wyznaniową Bohoniki, a zrealizowane w jego ramach działania przyczynią się do zwiększenia atrakcyjności Bohonik oraz do zachowania i upowszechniania cennego dziedzictwa kulturalnego polskich Tatarów.

Zabytkowa cerkiew w nowej odsłonie

Remont przejdzie też cerkiew w Ostrowie Północnym (gm. Szudziałowo).

Tę inwestycję zrealizuje Parafia Prawosławna pw. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny.

Dotacja z funduszy UE zostanie przeznaczona na prace remontowo-budowlane ścian zewnętrznych świątyni.

W ramach całej inwestycji zaplanowano również szereg dodatkowych mniejszych prac, m.in.: remont podmurówki cerkwi, obróbki blacharskie, wymianę parapetów, rynien, remont schodów zewnętrznych oraz remont daszku nad wejściem. \ Prace będą prowadzone do końca 2021 r.. Przyznanadotacja wynosi 130 tys. zł, zaś całkowita wartość przedsięwzięcia – ponad 150 tys. złotych.

Międzypokoleniowe Centrum

Z kolei w Korycinach (gm. Grodzisk) powstanie Międzypokoleniowe Centrum Integracji Społecznej (MCIS).

Zostanie ono utworzone w budynku po dawnej szkole.

Wyłączony już z użytkowania obiekt zyska niedługo nowe oblicze, ponieważ inwestycja obejmie m.in. termomodernizację i wymianę oświetlenia, wybudowany zostanie też podjazd dla niepełnosprawnych.

Centrum ma być odpowiedzią na potrzeby mieszkańców, którym brakuje miejsca, w którym mogą w ciekawy sposób spędzać wolny czas. Całkowita wartość projektu wynosi ponad 600 tys. zł.

Dotacja z funduszy unijnych pokryje 400 tys. zł z tej kwoty. Remont budynku będzie prowadzony przez cały 2021 rok.

 

Red. OKO

Fot. Podlaskie24.pl

na podst. Wrót Podlasia

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy