Czy byliście już w Drohiczynie?


Drohiczyn to pierwsza stolica województwa podlaskiego. W 1513 roku na urząd pierwszego wojewody dekretem, króla Zygmunta Starego, mianowany został w Drohiczynie Iwan Sapieha. Datę 29 sierpnia 1513 roku w porozumieniu z historykami naszego regionu, przyjmujemy jako datę obchodów URODZIN WOJEWÓDZTWA PODLASKIEGO.

To miasteczko nad Bugiem pełne jest historii i podlaskiego piękna. Co warto zobaczyć?

Trzy kościoły i cerkiew, Muzeum Diecezjalne, Muzeum Kajaków, Muzeum Motocykli.

Warto pojeździć rowerem po nadbużańskich ścieżkach, przeprawić się na drugą stronę Buga promem, gdzie rozpoczyna się już województwo mazowieckie.


Rocznie przeprawia się tam 14 tysięcy ludzi. Muzea odwiedza 8 tysięcy turystów, ale potencjał tego miejsca jest większy. To gratka dla ceniących spokój, ciszę i unikających zatłoczonych kurortów turystów.

Najpiękniej jest nad samym Bugiem, którego panoramę możemy oglądać z Góry Zamkowej. W pobliżu możemy rozbić namiot, jest czysta piaszczysta miejska plaża z pomostem, przebieralniami i ratownikiem. Pływanie kajakiem po Bugu, to niesamowita przyjemność. Nie sposób wymienić wszystkich ciekawych miejsc, ale koniecznie trzeba  wspomnieć o …jedzeniu.

Ta nasza niezrównana podlaska kuchnia. Babka, kiszka, wyborne pierogi- słowem, wszystko co u nas najlepsze.

Co szczególnie poleca burmistrz miasteczka Wojciech Borzym?

,,Polecam zaguby. To zjecie tylko w Drohiczynie, ale w każdej praktycznie restauracji. To danie z ziemniaków, rodzaj rolady z pysznym nadzieniem w środku. Nie da się tego opowiedzieć -tego trzeba spróbować w Drohiczynie!”-zachęca Wojciech Borzym.

Podobno nazwa tej potrawy pochodzi od tego, że w jej smaku można się …z a g u b i ć.  Życzymy zagubienia się w podlaskim Drohiczynie nad Bugiem.

 

 

Red. Małgorzata Kotarska-Ołdakowska

Fot. Podlaskie24.pl/ drohiczyn.pl

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy