Katalog „Dom na Podlasiu” jest dostępny online.

Katalog „Dom na Podlasiu” może pomóc w projektowaniu budynków na wsiach

Budować nowocześnie, ale w nawiązaniu do podlaskiej  tradycji radzą architekci. Iwona Liżewska w Polskim Radiu Białystok przekonywała aby sięgnąć do tradycji. Drewniane i silnie wydłużone, z dwuspadowymi dachami. Takie są domy na Podlasiu. Dom powinien harmonijnie wpisywać się w otoczenie.

 W 2021 roku zorganizowano dwa ogólnopolskie konkursy architektoniczne na dom jednorodzinny dla obszarów wiejskich: jeden dla województwa śląskiego, drugi dla podlaskiego. W województwie podlaskim uznanie członków sądu konkursowego zyskało jedenaście projektów. Przyznano cztery nagrody i siedem wyróżnień. Wszystkie projekty opublikowano w tym katalogu. Jest to katalog projektów gotowych. Trzeba jednak pamiętać, że taki projekt też wymaga przystosowania do warunków terenowych  – informuje Iwona Liżewska.

W pierwszej części katalogu zaprezentowano formy historycznego budownictwa wiejskiego, jakie można spotkać w województwie podlaskim. W tekście postarano się przed- stawić zróżnicowanie regionalne występujące w granicach samego województwa. Warto na to zwrócić uwagę, bowiem złożona i bogata historia terenów wchodzących w skład województwa sprawia, że nie każdy dom „podlaski” można wybudować w dowolnym miejscu tego regionu.

W drugiej części katalogu zaprezentowano nagrodzone i wyróżnione projekty. Znajdą tam Państwo informacje na temat inspiracji, jakimi kierowali się architekci, opis domu i dane techniczne oraz dane kontaktowe. Te ostatnie są bardzo ważne, gdyż przestawione projekty przeznaczono do sprzedaży i dystrybuowania przez samych architektów, autorów projektów – informuje autorka  Iwona Liżewska

Katalogu „Dom na Podlasiu”, który wydał Narodowy Instytut Dziedzictwa jest dostępny także  online.

Red. OKO

Fot. PODLASKIE24.pl

Polskie Radio Białystok

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy