Lipskie pisanki- jak je zrobić-film

Lipskie pisanki- jak je zrobić-film

Podlaskie pisanki, znane w całej Polsce, zachwycają bogactwem wzorów i kunsztem wykonania. Najsłynniejsze są te z okolic Lipska, zdobione metodą batiku szpilkowego.

Wyjątkowość lipskiej pisanki tkwi przede wszystkim w tradycji, czyi w tym, że została w ogóle zachowana, bo w wielu miejscowościach już zostało to zapomniane.

Na szczęście w Lipsku zachowały ją kolejne pokolenia twórczyń. I tym się teraz możemy szczycić. W naszej miejscowości pisanki zostały reaktywowane w latach 70. I wtedy ta tradycja rozwinęła się w taką produkcję.

Niestety, muszę użyć tego słowa, ale zamówienia dla Cepelii były bardzo duże. Później, po upadku Cepelii zmniejszyła się ilość odbiorców.

W tej chwili przy naszym Muzeum Lipskiej Pisanki i Tradycji Działa Koło Twórców Ludowych zrzeszające 20 osób. Te osoby cały czas wykonują tę dziedzinę trwałości ludowej – mówi pani Barbara Tarasewicz, pisankarka z Lipska.

Lipska pisanka wykonywana jest techniką batiku. Polega ona na nakładaniu wosku na skorupkę jajka i farbowaniu. Na umytym i ugotowanym jajku (najlepiej wybrać jajko białe, o ładnym kształcie) rysuje się wzory roztopionym woskiem.

Po ukończeniu woskowej kompozycji jajko należy włożyć do naczynia z barwnikiem, a po wysuszeniu – zetrzeć wosk.

Batik szpilkowy rozsławiły twórczynie z Lipska i ta właśnie technika jest popularna w północnej części województwa podlaskiego. Na południu – w okolicach Mielnika czy Siemiatycz – do zdobienia jaj woskiem używa się lejka.

Red. Marta Śliwińska

Fot. Podlaskie24.pl Marta Śliwińska

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy