Łomża. 27 wydarzeń na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Walizka”

Rusza Festiwal „Walizka”

Spektakle, wystawy, prezentacje teatralne – w czwartek (10.06) w Łomży ruszył 34. Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Walizka”.

Tegoroczny festiwal, z uwagi na ostrzenia sanitarne, zorganizowany został w formule hybrydowej. Spektakle teatrów zagranicznych prezentowane są online. Do udziału w festiwalu zakwalifikowane zostały teatry z Grodna, Buenos Aires, Tel Awiwu, Bratysławy, Barcelony, Amsterdamu, Chabarowska, Lizbony.

Bardzo żałuję, że w tym roku nie możemy w sposób bezpośredni gościć twórców z zagranicy, ale głęboko w to wierzę, że za rok będzie to już możliwe i ponownie festiwal przybierze formułę partnerskich spotkań – mówił podczas otwarcia Jarosław Antoniuk, dyrektor Teatru Lalki i Aktora w Łomży.

Spektakle teatrów z Polski prezentowane są na żywo. Mieszkańcy oraz goście będą mogli obejrzeć prezentacje przygotowane przez teatry z: Warszawy, Łodzi, Gdańska, Katowic, Kielc i Poznania.

Łomża ma przepiękne hasło: „Zasmakuj w Łomży.” Zaryzykuję takie stwierdzenie, że ten wysublimowany smak to jest właśnie kultura. Dzięki takiemu wydarzeniu to właśnie łomżyńska kultura jest ambasadorem miasta i regionu nie tylko w województwie podlaskim, ale także w Polsce i na całym świecie – mówił wicemarszałek Marek Olbryś.

Oficjalnego otwarcia festiwalu dokonał prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski. W uroczystościach wzięła udział także Agata Puchalska, dyrektor Biura Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

Spektakle, jak podkreślają ich twórcy, mówią różnymi środkami ekspresji, różnymi językami, ale dzięki temu, że są atrakcyjne artystycznie, podejmują najbardziej aktualne tematy i problemy współczesnego świata, są także zrozumiałe zarówno dla widzów dorosłych, jak i dla młodszej publiczności.

Łomżyńska „Walizka” to festiwal małych form teatralnych. Motywem przewodnim tegorocznych spektakli jest hasło: „Teatr ważnych spraw”. W programie konkursowym znalazło się 17 przedstawień prezentowanych przez teatry z 11 krajów z różnych stron świata.

Poza tym w wydarzeniach pozakonkursowych wystąpią teatry z Krakowa, z Wolimierza, z Gliwic, Poznania z Wrocławia i gospodarz wydarzenia: Teatr Lalki i Aktora w Łomży. W ciągu czterech festiwalowych dni zaplanowana 27 wydarzeń, co jak podkreślał dyrektor Antoniuk, jest rekordową liczbą w historii festiwalu.

Samorząd województwa wsparł finansowo organizację wydarzenia.

Red. OKO

Fot. Wrota Podlasia

na podst. Wrót Podlasia

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy